Ohliadnutie za vývojom oblečenie do histórie

V dávnej minulosti v odevoch ľudia videli ochranu pred chladom, vlhkosťou, či inými prírodnými podmienkami. Až časom si svoje odetí začali čo najviac prispôsobovať, skrášľovať, až vznikli rôzne typy odevov. Ale vráťme sa na začiatok.

Pravek

Ako už bolo povedané, vznik odevu ovplyvnilo počasie, najstarší odevy boli preto kožušinové.

Staroveké civilizácie

Sumerskí vládcovia nosili už aj sukne a plášťa. Sukňa zostala dlhé stáročia základom mužského aj ženského oblečenia, nohavice považovali za znak barbarstvo. Košeľový odev nosili aj Egypťania. Bol tesný, priliehavý alebo riasený, plisovaný. Gréci nosili rúcho, tzv. Chitón a plášte, Rimania veľmi podobnú tuniku. Vrchný odev, tógu, mohli nosiť iba slobodní rímski občania.

Stredovek

V stredoveku sa odev mužov a žien mnoho od seba nelíšil. Prevládal košeľový strih, u mužov suknice po kolená a pančuchy, u žien sukne až po zem.Rukávy sa predĺžili na dlhé, odev zahaľoval už celé telo. Kvalita odevu závisela na urodzenosti jej nositeľa, zdobil sa drahokamy, čo spôsobovalo nepohodlnosť odevu.

Gotika

Sukne žien sa predĺžili do dlhej vlečky, na plášťoch sa objavila novinka – golier, topánky a čepce boli predĺžené, špicaté. Gotika sa prejavuje zdôrazňovaním kriviek postavy. Špicaté topánky či dlhé tesné rukávy a šaty slúžilo ako optické zoštíhlenie. Niektoré rukávy ženských odevov dokonca siahali až po zem. Výstrih sa postupne zväčšoval, aby odhalil ženské prednosti. Vznikajú prvé gombíky. V 14.storočia muži prestali nosiť dlhý odev. Kabáty sa skracovali a boli vždy užšie. Vznešení muži časom prešli k nohaviciam, tie sa však tým dnešným vôbec nepodobali.

Renesancia a barok

Renesancie sa od gotiky veľmi nelíšila. Odevy pre ženy boli stále tesné a pre mužov bol typický kabát ozdobený kožušinou či pančuchové nohavice, napriek tomu bolo oblečenie o niečo pohodlnejšie. Nosili sa bohato zdobené košele z jemných, rôznofarebných materiálov s krajkami. Renesančný móda priniesla nové strihy, nové spôsoby riasenia a nové módne prvky. Módnym hitom sa stal vreckovku – ozdobný, krajkovaná, nebol určený na praktické použitie. Baroková móda bola pompézne, často až bizarné. Ženy nosili široké, vystužené sukne, korzety a topánky s veľmi vysokými podpätkami.

18. a 19. storočia

Veľký prielom v pánskej móde priniesla najmä Francúzska revolúcia v roku 1789. Občania zavrhli prezdobené oblečenie šľachty. Začal sa nosiť frak z čiernej alebo tmavej látky, biela kravata a biela vesta. K elegantnému oblečeniu patrili dlhé nohavice, plášť, cylinder a čižmy.

20. storočia

Odevy – najmä ženskej sa zjednodušili až v 20.storočia. Základnou kombináciou ženského oblečenia sa stala sukne a blúzka. Univerzálnym mužským oblečením sa stáva sako a oblek, objavujú sa rôzne tipy športových oblečenie.