Adidas

AG Adidas (Adidas) – Nemecká priemyselná skupina, ktorá sa špecializuje na výrobu športová obuv, oblečenie, tašky, hodinky, okuliare, nástroje a ďalšie predmety spojené so športom. Spoločnosť je najväčším výrobcom športových potrieb v Európe a druhou najväčšou na svete, súťažiť môže iba s americkou firmou Nike. V súčasnej dobe je generálny riaditeľ spoločnosti Adidas Herbert Hainer.

Historie Adidas

História svetoznámej firmy Adidassahá do roku 1920 do Bavorska, městečkaHerzogenaurach. Priemerná německáDasslerová rodina sa rozhodla začať vlastnú výrobu topánok s cieľom zlepšiť si svoju finančnú situáciu, keď boli všetci silno otrasení po prvej svetovej vojne, ktorá skončila porážkou Nemecka. V čele produkcie stál mladý Adolf Dassler. Prvým výrobkom firmy bola ortopedická obuv pre športovcov s postihnutím a ľahká obuv, kterábyla súčasťou vojenskej uniformy. Podrážky sa vyrábali zo starých pneumatík. V júli 1924 sa kvýrobě pripojil starší brat Rudolf Dassler. Spočiatku museli pracovať vo veľmi stiesnených podmienkach. Zariadenie bolo umiestnené v práčovni ich matky, a vzhľadom k neustálym výpadku prúdu bratia niekedy musel použiť koleso s dynamom.

Šikovní bratia

Kým Adolphse zaoberal predovšetkým výrobou a generovanie nápadov, jeho brat sa v prvom rade venoval predaju. Spoločne tieto dvaodlišné charaktery, boli dobrým základom k úspešnému podnikania. V továrni bolo zamestnaných 12 ľudí, a denne sa vyrobilo 50 párov. V roku 1925, Adolf vynašiel ako prvý na svete kopačky s hrotmi, ktoré pre nich kovali kováči bratia Tselayn. Výroba vzrástla a dvor ich domova prestal stačiť.

Zpolarizování značky Adidas

Po nejakom čase, tržby umožnili bratom si prenajať továrenské budovy. V roku 1928, Dassler patentoval hroty konštruované s Josephom Vayttserom. Najúspešnejším pre spoločnosť bol rok 1936, kedy bratia išli do olympijskej dediny s topánkami s hrotmi a presvedčili amerického běžceDzhessihoOuensa, aby ich vyskúšal. Jednalo sa o prvý sponzorstva. Olympiáda sa tentoraz konala v Berlíne. Owens vyhral štyri zlaté medaily a dal päť svetových rekordov, čo posilnilo reputáciu spoločnosti «Dassler». Bratia okamžite dostali veľa listov od trénerov olympijských tímov z celého sveta, ktorí chceli kúpiť tieto skvelé topánky.

Adidas a súčasnosť

Sídlo spoločnosti Adidas sa nachádza stále v nemeckom meste Herzogenaurach. Svoje výrobky predávajú takmer po celom svete. Ku koncu roka 2012 spoločnosť zamestnávala viac ako 46 000 zamestnancov, pričom za daný rok dosiahla tržby na úrovni 14,9 miliardy eur a čistý zisk predstavoval 524 miliónov eur.