Máte dostatok vitamínu C?

Najväčší záťaž pre náš imunitný systém ešte len prichádza. Jeseň náš organizmus už celkom vyčerpal, a preto je nutné strážiť si dávku potrebných vitamínov. Jedným z najdôležitejších vitamínov v tomto období je vitamín C. Máte ho dostatok?

Naše telo si tento vitamín nedokáže samo vytvoriť, a to je dôvod, prečo sa nutné ho dopĺňať v strave. V tomto období nám tento vitamín slúži ako pomocník proti rôznym virózam, ktoré na nás útočia zo všetkých možných strán.

Ďalšou dôležitou úlohou tohto vitamínu je, udržiavanie správnej hladiny cukru v krvi.

Ako poznáme, jeho nízku hladinu?

Medzi hlavné príznaky, že máme vitamínu C málo je únava a oslabená imunita, čo znamená, že sme stále chorí. Ak budete mať málo vitamínu C dlhodobo, hrozí vám lámavosť kostí, zubov a padanie vlasov. Vitamín C totiž napomáha tvorbe kolagénu, ktorý je pre naše kosti veľmi dôležitý.

V čom „céčko“ nájdeme

Najlepším zdrojom tohto vitamínu je ako inak než zelenina a ovocie. Každý z nás je zvyknutý a naučený získavať vitamín C z citrusov, ale nie je to zrovna tá pravá voľba. Lepším zdrojom tohto vitamínu je napríklad rakytník alebo exotické ovocie ako je kaki. Ďalším báječným zdrojom tohto vitamínu je šípky.

Čo mnohí iste nevie je to, že „céčko“ nájdeme tiež v čiže papričkách. Takže ak milujete ostré jedlá, nebojte sa pár papričiek pridať.

Aj v lekárňach nájdete mnoho doplnkov stravy s týmto vitamínom. Takže ak ovocí a zelenine, ako sa hovorí, moc nedáte, skúste si „céčko“ doplniť aspoň týmto moderným a rýchlym spôsobom.