Pomarančová kôra a všetko, čo dokáže

Mnoho ľudí začína svoj deň čerstvo vytlačenou šťavou z pomarančov. Pretože obsahujú množstvo vitamínov, sú pre náš organizmus vítaným ranným osviežením. Väčšina z nich potom vezme olúpanú kôru z pomaranča a vyhodí ju do koša alebo drviče odpadu. V podstate je to však celkom zbytočné plytvanie. V pomarančovej kôre, ale aj v kôre iných citrusov, je obsiahnutá látka D-limonén a tá sa dá využiť na mnohé účely.

Čistenie v kuchyni či kúpeľni

Pretože spomínaná látka D-limonén má schopnosť čistiť, odmasťovať a dezinfikovať rôzne povrchy, možno pomarančovú kôru využiť ako prírodný čistiaci prostriedok v kombinácii s octom, ktorý je ďalším prirodzeným, a hlavne prírodným čističom. Okrem toho má antibakteriálne účinky, takže zanechaný povlak likviduje baktérie a plesne. Úspešne možno tiež využiť na odstraňovanie usadenín mydla, napríklad na vodovodných batériách, a na odstránenie usadenín minerálov. Roztok s octom pripravíte tak, že naplníte pomarančovou kôrou pohári, zalejete octom a uzavrite. Potom už stačí nechať týždeň odležať, zlejeme si tento citrusový ocot napríklad do fľaše od prostriedku s rozprašovačom. Kôra okrem svojich čistiacich účinkov tiež prekryje nepríjemný zápach octu.

kozmetické účinky

Táto možnosť využitia pomarančovej kôry sa bude hodiť predovšetkým ženám. Vďaka vysokej schopnosti odmasťovať možno odporučiť jej aplikácie práve na mastnú pokožku. Ak aplikujete pomarančovú kôru na tvár, urobia pokožku hebkú a vláčnu. Okrem toho zloženie pomarančovej kôry obsahuje látky, ktoré majú relaxačný až sedatívny účinok, preto sa tiež bežne používajú pre ukľudňujúce a relaxačné kúpele, inhalujú sa proti nespavosti a pôsobí blahodárne pri celkovom nervovom vyčerpaní.

Na záver je potrebné zdôrazniť, že pomaranče sú ako exotická plodina ošetrované pomerne výrazne chemikáliami. Ak teda nemáte vyložene produkt biologického poľnohospodárstva, ale obyčajný pomaranč zo supermarketu, je kôru nutné minimálne dôkladne umyť. Je tiež na zváženie, či kôru z chemicky ošetrovaných pomarančov je celkovo vhodné používať na telo, najmä ak máte citlivú pleť. Preto by sme odporúčali uspokojiť sa radšej s využitím kôry skôr tam, kde si ju neprikladáme na telo a neprichádzame s ňou priamo do styku.