Jedinečné ženy, ktoré sa zmenili svet. Poznáte ich všetky?

Že len páni dokážu hýbať svetom? To je tvrdenie, ktoré už dávno neplatí. Potvrdením sú ženy, ktoré spomíname nižšie. Predsa len sa veľkou mierou podieľali na tom, ako svet v súčasnosti vyzerá. Boli totiž nielen inšpiratívne, ale aj veľmi pokrokové a predovšetkým odvážne – nebáli sa svoje myšlienky či nápady presadiť, aj keď nátlak pánskej časti populácie bol badateľný. Zoznámte sa s nimi a nechajte sa nimi motivovať pri vašich ďalších krokoch.

Madeleine Albright

Nedávno svetom otriasla správa, že zomrela jedna z najvplyvnejších žien súčasnosti, a to Madeleine Albright. Vedeli ste, že išlo o rodáčku z pražského Smíchova? Z Československa utiekla pred nacistami a potom tiež pred komunistami a dala sa na svoju cestu v Amerike. Vyštudovala politológiu a veľmi skoro sa stala skutočne uznávanou političkou.

Mimochodom, dotiahla to až na veľvyslankyňu Spojených štátov amerických v Bezpečnostnej rade OSN. Potom sa dokonca stala ministerkou zahraničia a zmenila tým všetko, čo dovtedy platilo – predtým sa žena na tomto poste nevyskytovala. Inými slovami skutočne zmenila svet, najmenej to, ako muži ženy v politike vnímajú alebo ako k nim tu pristupujú.

Margaret Thatcher

Ďalšou a veľmi prelomovou ženou bola Margaret Thatcher, ktorá sa taktiež veľkou mierou zapísala najmä do politického fungovania sveta. Stala sa totiž ako vôbec prvá žena britskou premiérkou a na tomto poste dokonca vydržala najdlhšie zo všetkých doterajších premiérov. Odišla z postu až vo chvíli, keď sama podala rezignáciu.

Jej úloha na poste bola naozaj obrovská. Na post bola dosadená v čase jednej z najväčších britských ekonomických kríz, kedy sa muselo čeliť napríklad hladovke väznených členov IRA alebo veľmi vysokej nezamestnanosti.

Coco Chanel

Za zmienku stojí aj módna ikona Coco Chanel, ktorá bezpochyby zmenila svet módy. Od prvého počiatku sa od ostatných líšila svojim štýlom. Nebála sa ako žena ostrihať sa nakrátko. Nosila klobúky, dokonca si s nimi otvorila obchod. A potom sa zapísala do módneho priemyslu ako tá, ktorá stojí za malými čiernymi šatami. Úplne revolučný trend nasledovala ikonická kabelka 2.55 alebo tvídové sako, ktoré sa dnes opätovne navrátilo do módy.