História vzniku kravaty

Premýšľali ste niekedy, prečo muži nosia kravaty? Prečo potrebujem pruh látky okolo krku používať ako dekoráciu? Avšak, mnoho ľudí, nosí tento doplnok každý deň, pozrieme sa do minulosti, kedy móda nosenie kravát začala. 

prvá zmienka 

Zmienku o pôvode kravaty možno nájsť v starovekej Číne. Prvý cisár Qin Shi Huang Empire di prikázal vytvoriť armádu, ktorá ho ochráni po jeho smrti. Jeho Terakotová armáda v hrobke bola objevenav roku 1974. Na krku replík ľudí – šľachticov a bojovníkov, sú priviazané zvyšky tkaniny, pripomínajúci kravatu. 

113 pred n.l. 

Rímskym légiám za vlády cisára Traiana boli postavené biele vyrezávané stĺpy. Legionári sú tu zobrazovaní s obväzom okolo krku, ktorý je viazaný na uzol. 

XVII. storočie (1650) 

Počas 30-ročnej vojny vo Francúzsku si kráľ Ľudovít XIV. pozval po víťazstve chorvátskej dôstojníkov, ktorí nosili šatku okolo krku v rámci svojej uniformy. Kráľovi sa to zapáčilo, tak veľmi, že sa stál farebný šatku súčasťou francúzskych uniforiem. 

XVIII. storočia 

Kravata s dlhými konci sa už v Rusku za vlády Petra I.Bežný nosila. 

XIX. storočia 

Lord Byron túžil byť trendy a zaviedol módu voľných uzlov, ktorému sa hovorilo „Alya Bayron.“ Mimochodom, Alexander Puškin bol veľkým milovníkom kravát. 

1827 

Slávny francúzsky spisovateľ Honoré de Balzac vydal knihu „Umenie nosiť kravatu.“ 

1900 – 1909 

Povinný doplnok obchodnej etikety. V rovnakej dobe, ľudia začínajú používať motýlika k večerným šatám. 

1910 – 1919 

Došlo k zmene v postoji voči kravatám. Začalyse vyrábať nielen pre oficiálne oblečenie, ale aj pre každodenné, bežné nosenie. 

1920 – 1929 

Americký podnikateľ Jesse Langsdorf poskytuje patent, ktorý odkazuje na „dokonalú kravatu“, ktorá sa skladá z troch častí. 

1930 – 1939 

V tomto desaťročí, sa kravaty začala vyvíjať, vznikali rôzne modely, pomocou odvážnych rozhodnutí v štruktúre tkaniny, farby a dĺžky. 

1940 – 1949 

Počas druhej svetovej vojny nebol čas na kravaty, však na konci válkyse v Spojených štátoch začali objavovať módne väzby s kravatou prostredníctvom sporo odetých dievčat. 

1950 – 1969 

V týchto rokoch sa kravaty stenčili, prebiehali ďalšie experimenty s materiálmi a farbami. 

1970 – 1979 

V období rock, n ‚rollu a diskoték získali popularitu široké kravaty vo svetlej farbe. Napríklad britská skupina «The Beatles» sa predviedla natruc s úzkymi modelmi. 

1980 – 1989 

V 80. rokoch sa móda nosenie kravát nijako zvlášť nezmenila, avšak sa objavili extravagantné možností v podobe tenkých kožených modelov. 

1990 – 1999 

Ujala sa šírka 9,5 cm s populárnymi designy, monogramy a výtlačky. V polovici 90. rokov, vedci z University of Cambridge zistili, že možno kravatu viazať na 85 spôsobe. 

2000 – 2009 

Veľmi módne sú kravaty so šírkou 9 centimetrov. 

2010 – dnes 

Na trhu sa prezentujú rôzne hrúbky, šírky, zloženie látok, farby a vzory.