Cviky, ktoré vám pomôžu ušetriť za kúpele

Bolí vás hlava, alebo chrbát? Nemôžete vyšliapnuť schody, pretože sa zadýchavate a lúpe vám pritom v kolenách? Natekajú vám po každej námahe kĺby? Máte pocit, že už vám nepomôže nič iné ako kúpele, ale nechce sa vám za ne vydávať toľko peňazí, pretože na poisťovňu na ne nemáte nárok? Ešte nehádžte flintu do žita, predstavíme vám pár cvikov, vďaka ktorým tie kúpele možno ani nebudú nutné.

Bez pohybu naše telo nemôže správne fungovať

Naše telo má pohyb priamo v popise, bez neho nemôže fungovať. Bohužiaľ ho zo svojho života ale čoraz viac vytesňujeme a potom sa čudujeme, že nás všetko bolí. Pohyb je naším základným prejavom, umožňujú nám ho kosti, kĺby a svaly, ktoré sú spojené šľachami, väzmi a mäkkými tkanivami.

Aký vplyv má pohyb na naše telo?

Keď sa nebudeme hýbať, negatívne ovplyvníme svoju imunitu, zvýši sa aj možnosť kardiovaskulárnych chorôb, zvýšeným krvným tlakom, rastie riziko osteoporózy aj chorôb pohybového aparátu. Keď sedenie preložíme pravidelným pohybom, odmenou nám bude:

  • Vyšší výdaj energie, čo vedie ku kontrole a prípadne aj redukcii telesnej hmotnosti.
  • Pohyb zlepšuje náladu.
  • Znižuje krvný tlak.
  • Znižuje hladinu glykémie a preventívne pôsobí aj proti vzniku cukrovky typu II.
  • Minimalizuje riziko vzniku chorôb srdca, ciev a osteoporózy.
  • Zvyšuje hladinu HDL a znižuje hladinu LDL cholesterolu.
  • Zlepšuje našu kondíciu, výdrž a celkovú kvalitu života.

Aké cviky by sme mali pravidelne cvičiť?

Nikto nehovorí, že hneď musíte vyraziť do posilňovne alebo si kúpiť lekcie s osobným trénerom, postačí pár cvikov, ktoré zvládnete v priebehu dňa doma, v práci, počas cesty domov a pod. Okrem nich by ste si pravidelne mali vyraziť na svižnú prechádzku, ktorá povedie pokojne do obchodu na nákup alebo k nejakému turisticky zaujímavému cieľu.

Tip číslo jedna: Pretiahnite krčnú chrbticu aj šijové svalstvo

Sadnite si rovno na stoličku, jednu ruku upažte a dlaň dajte kolmo k zemi. Prstami pretiahnite dozadu a dole, ruku v ramene povoľte a dlaň smerujte k telu. Druhú ruku položte na temeno, pomaly pretiahnite krčnú chrbticu do úklonu a zľahka do predklonu. Zopakujte 3x na každej strane.

Tip číslo dva: Kto pracuje v kancelárii alebo pri počítači, ten nesmie zabudnúť uvoľniť karpálne tunely

Posaďte sa na stoličku, paže upažte, dlane otočte kolmo k zemi. Prsty ťahajte k sebe, dlane tlačte od seba, predýchnite a povoľte. Zopakujte tento cvik asi 3x.

Tip číslo tri: Pretiahnite celé telo

Postavte sa za stoličku, predkloňte sa a ruky položte na operadlo stoličky. Nohy nechajte prepnuté, ľahko ich rozkročte na šírku panvice. Hrudník pretiahnite k zemi, hlavu vytiahnite dopredu, panvicu dozadu.

Tip číslo štyri: Skúste cviky na kolená

Kolená dostávajú každý deň zabrať, nesú ťažobu nášho tela a vplyvom záťaže dochádza k opotrebovaniu chrupavky. Tá stratí pružnosť a pevnosť, stenčí sa a zhrubne, časom môžu vznikať aj trhliny, a koleno prestane plniť svoju funkciu.

Položte sa na chrbát, pritiahnite si obe kolená k hrudníku a objímte ich rukami. Pritiahnite si ich bližšie k telu, mierne do nich zatlačte a zhlboka pri tom dýchajte. Vydržte asi 30 sekúnd a s výdychom sa uvoľnite.

Tip číslo päť: Nezabúdajte ani na bedrá

Bedra sú na tom podobne ako kolená, dochádza k ich opotrebovaniu a postupne prestanú plniť svoju funkciu. Ako tomu zabrániť alebo celý proces aspoň spomaliť? Skúste napríklad čiastočné drepy alebo sa postavte medzi dve stoličky, chyťte sa operadiel a jednu nohu pomaly zdvíhajte pred seba, zatiaľ čo druhú mierne pokrčujete.

Náš tip na záver: Cvičiť sa vám veľmi nechce, alebo sa vám to nedarí? Čo si tak vyjsť na pár dní na pobyt do kúpeľov a nechať si poradiť a skontrolovať, či cvičíte správne.