Prírodné materiály, z ktorých sa dnes vyrába udržateľná móda

Triediť odpad je síce krásna vec, ale už to ani zďaleka nestačí na to, aby sme sa za pár rokov mohli aj naďalej obklopovať zeleňou, ktorú teraz tak dôverne poznáme. Je potrebné urobiť viac, čo si našťastie uvedomuje stále väčšie množstvo ľudí, ktorí prechádzajú na takzvanú udržateľnú módu. Inými slovami uprednostňujú kvalitu pred kvantitou a preferujú oblečenie vyrábané z prírodných zdrojov, ktoré tak nezaťažujú životné prostredie. Z akých konkrétnych materiálov sa dnes udržateľné kúsky vyrábajú?

BIO bavlna sa používa najčastejšie

Za zmienku stojí predovšetkým BIO bavlna. Tento materiál má však na trhu čierne ovce rodiny. Je dôležité, aby ste sa predtým, než pípnete kreditnou kartou pri pokladni, pozreli na štítok. Stále viac firiem začína ponúkať síce bavlnené kúsky, ale s prímesou alebo v kombinácii s inými, už umelými materiálmi. Nájsť skutočne čisto prírodný, stopercentne bavlnený produkt je dnes trochu ťažké.

Pokiaľ sa vám takýto model podarí nájsť, môžete sa tešiť na jemnosť, odolnosť aj trvanlivosť materiálu, ktorý neelektrizuje. Ocenia ho okrem iného aj alergici, pretože po ňom nevyskáču ekzémy ani iné vyrážky po tele.

Bambus je stredobodom pozornosti

Ak by sme mali vybrať jeden prírodný materiál, ktorý je dnes doslova stredobodom pozornosti, zmienili by sme bambus. Ide o jeden z najstarších materiálov, ktorý je označovaný za textil budúcnosti. Nie je ťažké ho získať, v zahraničí rastie ako burina, ktorá sa nejakým spôsobom zužitkovať musí. Má antibakteriálne vlastnosti, jeho steblá sú pevné a tvrdé. A čo viac – pýši sa naozaj skvelými termoregulačnými schopnosťami. V lete teda vie ochladiť, ale v zime zase zahreje.

Ľan si zamilujete na prvý dotyk

K tým najpríjemnejším materiálom patrí bezpochyby ľan. Býva pestovaný bez chemických úprav a pesticídov, aj preto sa z neho často vyrábajú obliečky. Hovoríme o jednom z najsilnejších a najpevnejších prírodných vlákien, ktoré má rovnako ako bambus termoregulačné vlastnosti.