Čo všetko si so sebou zabaliť na vandrovku

Rozhodli ste sa stráviť dovolenku na nohách čiže plánujete takzvaný ,, vandrovku „? Je potrebné so sebou vziať niekoľko vecí. Samozrejme, všetko sa odvíja od toho, na ako dlho sa chystáte vyraziť. Článok preto obsahuje len nevyhnutné potreby, ktoré sa vám budú hodiť ako na dvojdňový výlet, tak na niekoľkotýždňovú vandrovku. Rozhodne si so sebou neberte veci, bez ktorých sa zvládnete obísť, ako sú napríklad vankúše a kozmetika. Tieto potreby vám zaberú zbytočne veľa miesta v batohu a zároveň ponesiete väčšiu váhu na svojich pleciach.

Bez KPZ nejazdite

Na prvom mieste by ste si mali zabaliť KPZ, čiže krabičku poslednej záchrany. Rovnako tak je dôležitá aj celta, alebo stan a spacák. Rozhodnutie medzi stanom a celtou je na vás, záleží, či preferujete dobrodružné a romantické spanie s výhľadom na nočnú oblohu, alebo pohodlie a súkromie v stane.

Nie je od veci si so sebou zobrať varič, tých existuje hneď niekoľko typov:

Jednoduchá manipulácia, skladnosť, rýchla príprava jedla, Závislosť na dostupnosti kartuší, spojenie horáka a kartuše nie je zjednotené.
Výkonný aj za nepriaznivého počasia, smie sa prepravovať lietadlom, palivo je ľahko dostupné, horšie manipulácia a regulácia plameňa.
univerzálny varič, ktorý je schopný prijať viac druhov paliva.
Lieh môže byť tekutý, alebo pevný, ide o najmenší a najľahší varič, nedá sa na ňom ohrievať veľké množstvo jedla.
S variči ide ruka v ruke aj strava, ktorú by ste si mali sami variť. Je dobré voliť rýchlo hotové pokrmy, napríklad kuskus alebo polievky z vrecúška. Na kratšie výlety si môžete vziať aj konzervy, ale tie vám zaberú viac miesta.

Nôž je nenahraditeľný parťák

Sebou si nezabudnite pribaliť aj nôž a niekoľkometrový kus povrazu, alebo lana. Nikdy neviete, či budete potrebovať čokoľvek nakrájať, urezať, alebo ostrouhat. Tiež sa vám bude hodiť baterka, v ktorej by mali byť nové batérie, aby sa vám v najhoršom okamihu nevybil.

Ak chcete preniesť azimut z mapy do terénu, už ho musíte mať zmeraný na mape. Teraz neotáčajte stupnicou, vezmite buzolu do předpažených rúk a zdvihnite ju do výšky očí, následne s ňou otáčajte. Polohu strelky voči ryskám kontrolujte v zrkadle. Otáčajte ju tak dlho, kým strelka nemieri k severu. Nakoniec si určený smer pozrite v teréne.