Môžem používať menštruačný kalíšok bez menštruácie?

Menštruačný kalíšok môžete smelo používať, bez toho aby ste zrovna menštruovali! Ostatne, je to ten najjednoduchší spôsob, ako sa s kalíškom naučiť zaobchádzať. Pre mnohých užívateľky je zavádzanie kalíška mimo obdobia menštruácie prvým krokom pri prechode z bežných vložiek a tampónov na túto ekologickú a zdravie nezávadnú alternatívu.

Avšak okrem natrénované nosenie kalíška „nanečisto“, má používanie kalíška bez menštruácie aj mnoho ďalších výhod.

Neabsorbuje pošvový výtok

Menštruačný kalíšok – na rozdiel od konvenčných tampónov, neabsorbuje žiadny typ vaginálneho výtoku. Áno, čítate dobre – neabsorbujú, čo je pre zdravie vašej pošvy zásadný! Vaginálny výtok totiž nie je bezdôvodný …

Prečo je úroveň absorpcie tak dôležitá?

Ak nosíte tampón, bez toho aby ste menštruovali, tampón absorbuje všetko, čo mu stojí v ceste. Vaginálny výtok, ktorý hydratuje vašu pošvu a chráni ju, mizne v útrobách tampónu a vaše pošva vysychá.

Menštruačný kalíšok je vyrobený tak, že rešpektuje našu vaginálnu flóru a umožňuje vagíne zachovať si prirodzenú vlhkosť. Zabudnite tak na pocit suchosti a podráždenia, ktoré vám spôsobujú tampóny.

Kalíšok zabraňuje nechceným únikom krvi

Menštruačný kalíšok môžete zaviesť v deň očakávanej menštruácie a vyhnete sa tak nechcenému zašpinenia spodného prádla menštruačnou krvou v prvý deň cyklu. Už žiadne krvavé škvrny na vašich obľúbených nohavičkách! Nie je to skvelé?

Ako kalíšok správne zaviesť, hoci nemenštruujú?

V pokoji a bezstarostne používajte kalíšok aj mimo menštruáciu, len pamätajte na nasledujúce rady:

  • Pred zavedením navlhčite kalíšok studenou vodou, zavádzanie tak bude jednoduchšie.
  • Dostatočne uvoľnite svaly panvového dna, len tak budete schopné kalíšok vložiť dostatočne hlboko.
  • Po zavedení by ste kalíšok nemali vôbec cítiť, ak vám kalíšok v pošve prekáža a cítite ho napríklad pri chôdzi alebo v sede, vyberte ho a znovu zaveďte – tentoraz dostatočne hlboko.
  • Buďte trpezlivé, s trochou cviku sa z menštruačného kalíška stane váš najväčší priateľ do nepohody – a to v čase vašich dní i mimo nich!