Čo robiť, aby topánky povolili

Roztiahnuť tesné topánky nie je len tak. Ak ide o kožené topánky, práca je ľahšie a možno ich bezpečne roztiahnuť. Pre vytiahnutie topánky do šírky možno zakúpiť sprej na roztiahnutie obuvi. Podľa návodu je nastriekate do vnútra topánky a necháte pôsobiť, a proces opakujete. Potom zvoľna doma po chvíľach skúste rozšlapnúť. Môžete použiť aj trik našich babičiek, navlhčiť silnejšie ponožky, vziať si ich na seba a na ne topánky. Ide o pohodlné a bezpečné roztiahnutie koženej obuvi, aj keď má podpätky. Existuje aj špeciálny rozťahovacia pena, vďaka ktorej sa potom dajú topánky do napínačov a vytiahnu do šírky aj do dĺžky, čo je najbezpečnejšie roztiahnutie malých topánok. Liehom povolí, ale je nutné ich potierať veľmi opatrne z vnútornej strany.

Ako na špičku a pätu topánok či priehlavok

Úzku špičku možno vytiahnuť utierkou pokvapkanú octom a vloženou dovnútra topánky. Použiť sa dá aj napínač s rozbaľovací špičkou, ktorý je väčší, než špička samotná. K dostaniu je v obchodoch s obuvou alebo v špeciálnych e-shopoch. Ide o plast, hák potiahnutý látkou s oceľovou pružinou alebo kvalitný drevený. Pre veľký priehlavok skúste navlhčiť ponožky liehom a potom v nich prošlapovat obuv. Potrite liehom aj samotnú kožu zvnútra a opatrne rozťahujte kopytom. Časť topánky, ktorá tlačí, je potrebné na príslušnom mieste potrieť alkoholom alebo liehom. Možno použiť aj sprej na roztiahnutie obuvi nastriekaný na požadované miesto. Päty zmäkčite navlhčenou handrou, cez ktorý budete kladivom ľahko do topánok klopať. Môžete tiež steny pat mnout medzi prstami a použiť krém na zjemnenie materiálu.

Zmäkčenie kožených topánok

Pre zmäkčenie kože na topánke treba mastný krém, ako Indulona. Kúpiť sa dá aj silikónový sprej na zjemnenie materiálu, ktorý sa opakovane aplikuje. Pásky letných topánok, ktoré režú možné nastriekať sprejom na zjemnenie materiálu alebo parafínovú sviečkou pásky niekoľkokrát z vnútornej strany natrieť a jemne pretrieť materiál medzi prstami až kože zmäkne. Keď si neviete rady, navštívte opravovňu obuvi, kde majú k dispozícii špeciálne zariadenia na roztiahnutie obuvi. Cena sa tu pohybuje rôzne, podľa typu zariadenia. Počítajte s výdajom asi okolo 100 až 200 korún, v závislosti na tom, akú obuv navštívite, a ako dlho sa bude musieť rozťahovať.