Čo je to bronchitída a aké sú jej príznaky?

Bronchitída – názov ochorenia, ktorý vám možno nič nevraví. Keď ale povieme ,, zápal priedušiek „, zrazu zdvihne ruku mnoho ľudí, ktoré majú s chorobou vlastnej skúsenosti. Nehovoríme bohužiaľ o probléme, s ktorým by sme sa stretávali iba výnimočne. Dnes je veľmi častý, väčšinou ide ruka v ruke s bežným nachladnutím.

Akútny problém, ktorý treba riešiť

Zápal priedušiek sa väčšinou objavuje náhle. Zatiaľ čo iné choroby zaklopú na dvere alebo aspoň po malých krôčikoch vstupujú do našich životov, bronchitída doslova vykopáva dvere a ráznym hlasom zavolal: ,, Tak som tu! „

Je však potrebné konštatovať, že náhle horúčky trvajúce aj niekoľko dní, sťažené dýchanie a neutíchajúci kašeľ neprichádza sami od seba. Na samotnom počiatku musí byť ono spomínané prechladnutie, prípadne chrípka alebo iné vírusové ochorenie, ktoré bronchitída ešte len nasleduje. A ak sa v ďalšom kroku nezačne včas liečiť, zápal priedušiek zasa môže prenasledovať ďalšie závažné choroby, ako je zápal pľúc alebo zápal stredného ucha či zápal priedušnice.

Niekoľkodenné záležitosť

Čo je však pozitívne a čo je potrebné spomenúť prednostne je, že akútny zápal priedušiek netrvá príliš dlho. Lekári sa zhodujú na tom, že človeka trápi jeden až tri dni. Teda aspoň takto dlhá je inkubačná doba, ktorú treba dodržať. Počas nej je dôležité zamerať sa na dostatok tekutín (práve dehydratácia spôsobená nedodržiavaním pitného režimu býva často príčinou vzniku nepríjemné choroby).

Bronchitída a jej príznaky

Náhla horúčka, kašeľ a sťažené dýchanie nie sú ani zďaleka jediné položky na zozname príznakov tohto závažného ochorenia. „Prihodiť“ k nej môžeme tiež bolesť za hrudnou kosťou, nádchu a nepríjemnú bolesť v krku, ďalej tiež dýchavičnosť a dýchacie ťažkosti. Čo sa môže dostaviť, tak nadmerná únava a celková slabosť organizmu.

Horšie symptómy (a bohužiaľ tiež ďaleko horší priebeh) môžu evidovať starší ľudia a deti, ktoré patria do takzvanej rizikovej skupiny. Do nej tiež spadajú jedinci trpiaci srdcovými chorobami či pacienti, ktoré trápia ochorenie pľúc alebo astma.