Ako zmierniť bolesť pri menštruácii

Menštruácia je prirodzenou súčasťou života každej dospelej ženy, bohužiaľ jej priebeh môže byť niekedy nepríjemný a bolestivý. Najčastejšie v prvých dňoch cyklu môžu ženy pociťovať intenzívne bolesti a kŕče, ktoré ich obmedzujú v bežných činnostiach. Našťastie ale existujú techniky, ako tieto prejavy zmierniť.

Prečo menštruácia bolí

Menštruačné bolesti spôsobujú kontrakcie maternice, ktorá sa ich pomocou zbavuje maternicovej výstelky. Tieto bolesti môžu byť tupé a mierne, ale aj vystreľujúce a intenzívne. Miera i druh ťažkostí sa pritom v priebehu života obvykle menia – vplyvom hormonálnych zmien, ale zmien životného štýlu.

Režimové opatrenia pri menštruačných bolestiach

Menštruácia predstavuje pre telo istú záťaž v rámci očistného procesu, preto pokiaľ je to možné, nesnažte sa v dobe menštruácie telo preťažovať a tváriť sa, že ste úplne vo forme. Pokiaľ vaše telo potrebuje pokoj a odpočinok, doprajte mu ho – najmä v prvých dňoch. Vhodný je odpočinok poležiačky a aplikácia ohrievacej fľaše na brucho. Teplo totiž intenzívne pomáha od bolesti.

Ako sa zbaviť bolestí pomocou byliniek

Ak chcete staviť na silu byliniek, skvelým pomocníkom pri tlmení menštruačných ťažkostí je harmanček. Harmanček celkovo upokojuje, mierni kŕče, uvoľňuje maternicu a pôsobí aj ako mierne sedatívum, takže napomáha lepšiemu zvládaniu bolesti. Vhodný je ale aj ibištek, jazmín, kotryhel, sladké drievko, listy maliníka či rebríček.

Lieky proti bolesti

Pokiaľ máte menštruáciu pravidelne bolestivú, potom máte možno už odskúšané, že v prvých dňoch vyššie uvedené šetrné rady nezaberajú. Nehanbite sa preto siahnuť po voľne dostupných liekoch na tíšenie bolesti. Účinné sú najmä tie zo skupiny protizápalových, ako je aspirín či ibuprofén.

Správnou prevenciou sú endorfíny a strava

Mierniť menštruačné bolesti môžete ale aj mimo obdobia menštruácie, preventívnymi opatreniami, pomocou ktorých postupne docielite to, že vaše ťažkosti ustúpia do pozadia. Jedným z kľúčov je dostatok endorfínov – ktoré môžete získať počas športu, ale napríklad aj pravidelnými orgazmami. Druhým kľúčom je potom zdravá strava bez nadbytku cukrov a životospráva bez fajčenia, alkoholu i kávy.