Za zámky a hrady do Európy. Ktoré patria k najkrajším?

Stať sa na chvíľu súčasťou krásnej rozprávky je snom mnohých ľudí. A tento sen sa vám môže splniť, najmä ak sa vyberiete za európskymi pamiatkami takéhoto rozsahu. Európa ponúka množstvo nádherných hradov a zámkov a my sme pre vás vybrali tie najkrajšie, na ktoré budete spomínať ešte dlhé roky.

Rumunský hrad Peles

Zatiaľ čo najviac vychvaľovaný je nemecký zámok Neuschwanstein, ktorý vraj inšpiroval Disneyland, my sa vyberieme do Rumunska, konkrétne na hrad Peles, ktorý je tiež jedným z najkrajších hradov v Európe. Nachádza sa v meste Sinaia a má takmer 200 izieb. Verejnosť však uvidí len 35 z nich, ktoré aj tak stoja za to.

Hrad Peleš je skutočne veľkolepá, veľká a mohutná stavba. Človeka môže desiť predstava, že počas prehliadky uvidí do všetkých jej zákutí. V skutočnosti sa však prehliadky nachádzajú len na prízemí a prvom poschodí.

Španielsky hrad Coca

Ak zostaneme pri hradoch, musíme spomenúť španielsku nádheru hradu Coca. V španielčine sa celý názov hradu volá Castillo de Coca a hovoríme o veľmi skvelej stavbe postavenej v gotickom štýle.

Táto nádherná stavba sa nachádza v rovnomennom meste a počas prehliadky uvidíte naozaj veľa krásnych zákutí. Patria sem interiéry a miestne múzeum, kde vám sprievodcovia povedia aj mnoho zaujímavostí o miestnej oblasti.

Francúzsky zámok Versailles

Aby sme však nezostali len pri hradných komplexoch, spomeňme aj nádherný zámok vo Versailles. Tento rovnomenný a veľmi luxusný zámok dal pôvodne postaviť Ľudovít XII. ako poľovnícky zámoček, neskôr ho však s veľkou pompou prestavali na zámok.

Ak sa sem vyberiete, prekvapí vás (možno až) nerozumný spôsob, akým bol zámok postavený. Len na samotnú údržbu sa muselo vynaložiť obrovské množstvo peňazí, ktoré sa rýchlo premietli do francúzskeho štátneho rozpočtu.