Prinášame niekoľko rád, ako sa orientovať v kúpe nehnuteľnosti

Kúpa bytu je investícia, ktorú urobíte zvyčajne raz, dvakrát za život. Práve preto by ste mali byť pri rozhodovaní, aký byt zaobstarať, veľmi opatrní. Na čo si dať pozor a ako spoznať makléra, ktorému je lepšie sa vyhnúť, aby vám po kúpe bytu nezostali len oči pre plač? Ste v podobnej životnej fáze? Potom sa poďme pozrieť na to, ako pri kúpe nehnuteľnosti postupovať.

Počas rokovaní s realitným maklérom je možné zjednávať. Nie je preto nutné pristúpiť na prvý navrhnutú výšku provízie, môžete sa pokúsiť dostať cenu za služby nižšie. Nezabúdajte, že vy ste zákazník a tak, ak sa vám niečo nezdá, môžete trvať na zmene. Ak nemáte s kúpou bytu žiadne skúsenosti, pravdepodobne nemáte príliš jasno v tom, aká by mala byť jeho cena.

Preto by ste mali začať samoštúdiom ešte pred tým, než budete chcieť kúpu bytu uskutočniť. Aby ste boli dobre informovaní o cenách bytov v meste, kde ho chcete kúpiť, je potrebné začať s bádaním trebárs aj štyri mesiace vopred. Mnoho majiteľov nehnuteľností sa totiž sprvu snaží predať svoje byty či domy za vyššie sumy, avšak po čase je zníži. Ceny, za ktoré sa nehnuteľnosti inzerujú, sa v praxi vlastne väčšinou ani nepredávajú.

Realitné kancelárie predávajú väčšinu nehnuteľností

To pre vás môže byť výhoda, pretože maklér sa snaží byt čo najrýchlejšie predať a tak bude korigovať predstavy o cene predajcu. Sú tu ale aj majitelia, ktorí na kúpu neponáhľajú, a tak čakajú na neznalého kupca, ktorý si za nehnuteľnosť pokojne priplatia napríklad kvôli lokalite. Vo väčšine prípadov ale majiteľ nechce byt predávať do nekonečna a tak je pravdepodobné, ak uvidia váš vážny záujem, že na určitú zľavu pristúpi.

Značnú výhodou môže byť aj to, že máte v ruke hotovosť a priebeh predaja teda nie je neistý tým, že na nehnuteľnosť nedostanete hypotéku, tak môžete požadovať väčšiu zľavu. Predaj totiž prebehne rýchlo, bez čakania. Mali by ste trvať na tom, že všetko, čo ste dohodli s majiteľom bytu, bude v zmluve. Okrem ceny a dáta uvoľnenie bytu trvajte na vyhlásenie predávajúceho, že s bytom nie sú spojené žiadne záväzky, nie je predmetom zástavy, neviazne na ňom žiadne bremeno a že v čase prepise na vás už tu nebude mať nikto trvalé bydlisko.