Ako správne vyčistiť koberec?

Koberec. V spálni, v obývacej izbe aj v miestnosti pre deti. Je všade. A tiež množstvo škvŕn a nečistôt. Bez pracích prostriedkov to síce nepôjde, ale často je ešte dôležitejšie niečo úplne iné. Tušíte?

S rozmyslom

Koberec má doma každý. Záťažový koberec v chodbe, kusový s vysokým chlpom pod konferenčným stolíkom, háčkovaný v detskej izbe a farebný behúň okolo postele. Na pohľad sú krásne, bohužiaľ ich údržba je občas na dlhé lakte, zaberie veľa času, energie a experimentovania s rôznymi prípravkami.

Už zo zoznamu kobercov, ktorý nie je zďaleka konečný, je jasné, že každý z nich má svoje špecifiká a požiadavky na správnu, citlivú a hlavne účinnú starostlivosť. Nemôžete sa ku kobercu v spoločných priestoroch správať rovnako ako k tomu z ovčej vlny. Nenávratne by ste ho zničili a prišli o výrazný prvok celého bytu.

Dôležitá je rýchlosť

Nejde ani tak o prípravky ani o spôsob čistenia. Prím hrá rýchlosť. Pokiaľ budete otáľať a váhať, čo je asi tak to pravé, nečistoty sa vpijú alebo zašliapu hlboko do vlákien a špinu už z koberca vlastnými silami nikdy nedostanete. Budete sa ho musieť zbaviť alebo si na pomoc za nemalé peniaze pozvať profesionálov. Akonáhle dôjde k nehode, okamžite zakročte.

Červené víno a krv patria medzi dva najhoršie varianty. Viete, ako sa ich účinne zbaviť?

Červené víno

Večerná pohoda s pohárom alkoholu sa môže razom premeniť na nefalšované peklo. Víno vpité do krémového koberca je skutočná pohroma. Okamžite na škvrnu pritlačte papierové utierky. Nestierať, stačí pritlačiť a tlakom zbaviť koberec tekutiny. Potom len pokvapkajte citrónovou šťavou a zasypte jedlou sódou. Po uschnutí vysajte a ošetrite prípravkom na čistenie.

Krv

Nebýva to časté, ale môže sa stať. Na koberci sa objaví krv. Nezáleží na tom, či ide o čerstvú alebo staršiu škvrnu. Najlepším pomocníkom je soľ. Namočte papierové utierky v studenej vode a snažte sa krv z koberca odsať (pri zaschnutej škvrne ju tak najskôr rozmočíte). Nasypte kopičku soli a nechajte v kľude pôsobiť. Po pol hodine odstráňte soľ a vysajte. Ak škvrna zosvetlila, ale stále je viditeľná, proces opakujte.