Ako sa obliecť na pohovor?

Žiadať o prácu je veľakrát to najťažšie, čo človeka môže stretnúť. Mnoho z nás je určite z prvého rozhovoru s možno budúcim zamestnávateľom mierne nervózny, pretože predsa len prvý dojem robí najviac a nikdy nevieme, či ten prvý dojem bude presne taký, aký si želáme, aby bol. Možno by sme však mohli dobrý prvý dojem zabezpečiť, a to konkrétne slušným a vhodným oblečením. To robí totiž samozrejme svoje. Ešte, než sa však oblečieme do šiat, ani páni, ani dámy by nemali mať mastné vlasy a mali by vykonať všetku hygienu. Nič nie je viac odradzujúce než človek, ktorý mierne zapácha napríklad od potu, a jeho vlasy vyzerajú, ako by z neba pršali olej. To sú základné kamene a až po ich usadení môžeme pokračovať priamo k oblečeniu. 

Formálnosť a elegantnosť 

Či už sa uchádzate o akúkoľvek pozíciu, mali by ste dbať na to, aby ste pôsobili predovšetkým formálne a ďalej tiež aj elegantne. Ženy uchváti najmä vo vypasované košeli či šatách. Ak však zvolíte šaty alebo sukňu, dbajte na dĺžku tohto oblečenia. Sukne alebo šaty by mali siahať až skoro ku kolenám – to je presne ideálna dĺžka na pohovor. Samozrejme sú vkusné aj úzke nohavice alebo napríklad nejaká vkusná blúzka či sako. Lodičky nie sú podmienkou, stačí iba vkusná obuv – počas teplejšieho počasia sa odporúčajú napríklad aj baleríny, ktoré nepôsobia neformálne. Vyhnite sa na pohovore džínsom – radšej naozaj zvoľte vkusné úzke nohavice alebo sukňu. Tričká s potlačou nie sú tiež povolené, radšej sa zamerajte na trochu formálnejšie look – napríklad rolák so sakom je dobrá voľba, ak nie ste obľúbenci košeľou. 

U mužov je to trochu jednoduchšie. Tí budú bodovať zakaždým, kedy na seba vezmú košeľu a samozrejme tiež spoločenské nohavice. Džínsy sú naozaj nevhodné. Platí to dvakrát toľko, ak sú ešte ku všetkému roztrhané. Myslite radšej na elegantnosť, ktorú vám zaručí stopercentne napríklad poltopánky. Ak nechcete voliť košeľu, pekne pôsobí tiež všedný tričko nevýrazných farieb a sako na ňom.