Ako najlepšie vyčistiť šperky?

Najmä ženy majú plné šperkovnice drahých šperkov. Nemôžeme sa však tomu čudovať, práve šperky sa ženám dávajú naozaj najčastejšie. Je to totiž darček, s ktorým páni vždy zabodujú, a to u žien akéhokoľvek veku. Ak si muž nie je istý tým, čo darovať žene k narodeninám, k výročiu alebo k sviatku, dá jej skrátka nejaký šperk, ktorý potom žena s hrdosťou nosí, kým sa jej nezašpiní.

Aj keď si človek vždy v zlatníctve hovorí, že sa také drahé šperky nemôžu zašpiniť, pravda je úplne inde. Aj šperky sa môžu zašpiniť, tomu nemožno predchádzať. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako efektívne šperky vyčistiť. Nemusíte mať ani špeciálny prístroj, stačí to, čo máte v kredenci.

Na úvod je ešte potrebné povedať, že čo šperk, to iný interval čistenia. Každý kameň sa čistí inak, každý kov sa čistí inak pravidelne.

Diamant sa musí čistiť každý pol rok

Ak máte vo svojej šperkovnici napríklad diamantové šperky, mali by ste ich čistiť čo pol roka. Je tiež potrebné pamätať na to, že diamantové šperky sa nenosí v čase, keď vykonávate ťažkú ​​fyzickú prácu. Diamant sa totiž môže uvoľniť z korunky.

A ako teda bolo spomenuté, diamantové šperky sa musí čistiť čo pol roka. Keďže diamanty nie sú lacná záležitosť, také šperky si nechajte vyčistiť u profesionálov. Ak to však chcete skúsiť sami doma, pomôže napríklad alkohol, ktorý je však bez farbív alebo iných prísad. Vhodný je potrebné čistý lieh, ktorý je k dostaniu v lekárňach.

Ako na zlato a podobné kovy

Čo sa týka zlata a podobných kovov, aj také šperky je potrebné čistiť. V tomto prípade však upustite od alkoholu, ale preferujte peny, krémy alebo vatu. Všeobecne u takých šperkov platí, že čím viac karátov má šperk, tým je mäkší. Pri čistení dávajte pozor na predmety, ktoré obsahujú perly. Tekuté roztoky by mohli šperky poškodiť.

Pri čistení týchto šperkov používajte bavlnené handričky alebo čistiace vaty, ktoré sú ku šperkom šetrné.