Žite dlho ako Boris Paton

Ľudia s výnimočnou myslí, sú vždy ohromnú inšpiráciou. Ich objavy a vynálezy sú hnacím motorom civilizácie. Každý hrdý národ a krajiny tieto hrdinu novodobých dejín chová v úcte. Medzi také osobnosti patrí aj ukrajinský vedec v odbore metalurgia a materiálového inžinierstva Boris Paton, súčasný prezident Akadémie vied na Ukrajine.

Boris Jevgeňjevič Paton

Tento po všetkých stránkach pozoruhodný muž sa narodil už 27. novembra 1918. Prežil teda skoro celé dvadsiate storočie, bol u mnohých významných objavov, prežil 2 svetovej vojny a spokojne žije už mnoho rokov tiež v storočí dvadsiatom prvom. Jeho vedecká kariéra mu bola čiastočne predurčená už vďaka otcovi, Jevgenijovi Oskaroviči Paton, ktorý bol vzdelaným strojári a inžinierom so špecializáciou na stavebné stroje a mostnej konštrukcie. Ostatne je po ňom pomenovaný tiež Patonův most v Kyjeve.

Boris Paton v roku 1941 vyštudoval Polytechnickou vysokú školu v Kyjeve ako elektroinžinier. Už o rok neskôr sa podieľal na vývoji najznámejšieho ruského tanku 2. svetovej vojny T-34. Jeho inovácia umožnila použitie automatického oblúkového zvárania počas výroby tankov, čo bol svetový unikát. Za jeho mene ale stojí aj ďalšie úspechy a ako najprínosnejšie možno označiť posun v oblasti laserového rezania kostí po úrazoch. K tejto problematike tak trochu mimo jeho obor sa dostal po nehode, kedy spadol na vodných lyžiach a zlomil si nohu.

Dlhovekosť ovplyvníte spôsobom života

Na príklade Borisa Paton je vidieť, že jeho aktívny život, ako po stránke intelektuálnej, tak športový, ho doviedol až do úctyhodného veku 100 rokov, ktoré oslávil vlani na jeseň. V tomto veku vedie Akadémii a zároveň stále aktívne športuje. Jeho obmedzenia po páde z lyží ho síce už limituje, ale napriek tomu si stále chodia 4x týždenne zaplávať. Jeho životným mottom je, že zo života aj práce, je potreba mať potešenie. A toho sa držte, milí priatelia.