Zbavte sa nepríjemného zápachu nôh! Pomôcť môžu aj bylinky

Zapáchajúce nohy sú veľmi nepríjemným, hoci veľmi častým problémom. Niektorých ľudí to obmedzuje natoľko, že radšej odmietnu pozvanie, aby si nemuseli vyzúvať topánky. Je to problém, ktorý je, žiaľ, nepríjemný nielen pre postihnutých ľudí, ale aj pre ich okolie. Je veľmi nepríjemné cítiť niečie nohy (a možno ešte nepríjemnejšie je zistiť, že sú to vaše nohy). Našťastie existujú metódy, ktorými si môžete pomôcť.

Čo spôsobuje zápach nôh?

Ak vaše nohy zapáchajú, môže to byť spôsobené veľkým počtom potných žliaz na chodidlách. Potné žľazy majú veľmi dôležitú funkciu: zbavujú naše telo toxínov a zároveň sa starajú o správnu termoreguláciu. Ďalším dôvodom môžu byť baktérie, ktoré žijú na chodidlách a ich úlohou je rozkladať látky obsiahnuté v pote. Práve tento rozklad je zdrojom nepríjemného zápachu rôznej intenzity. Čím viac sa vám potia nohy, tým je pravdepodobnejšie, že budú zapáchať.

Ako zabrániť zápachu pomocou bežne dostupných metód?

V prvom rade by ste sa mali vzdať nedýchateľnej obuvi a ponožiek z umelých materiálov. Vysoká teplota vzduchu významne prispieva k zápachu, ale aj k zanedbávaniu hygieny. Ak trpíte zápachom nôh, mali by ste ich udržiavať vo vlažnej vode. Horúca voda totiž len zintenzívňuje činnosť potných žliaz a spôsobuje, že sa vaše nohy potia viac.

Bylinné kúpele môžu pomôcť

Pomoc môžete hľadať v lekárňach a drogériách, veľmi účinnou zbraňou sú však aj bylinky. Najmä tie, ktoré majú antivírusové a antibakteriálne účinky. Bylinky sú vhodné na okamžité odstránenie zápachu nôh, ako aj na prevenciu. Pomôcť môžu bylinky s prídavkom šalvie alebo citrusov. Pri hyperhidróze (nadmernom potení) sa odporúča dubová kôra. Zbavuje vás nielen nepríjemného zápachu nôh, ale pomáha aj regulovať potné žľazy.