Ako si správne vybrať topánky?

Rozhodli ste si kúpiť zbrusu nové topánky? Určite vás v obchodoch láka viacero kúskov, ale mali by ste zbystriť jenom nad konkrétnymi kúsky, ktoré sú práve in. Navyše je potrebné konštatovať, že pri vyberaní obuvi nehrá rolu len to, ako topánky vyzerajú alebo akú majú značku. Obuv by mala byť hlavne zdravotne nezávadná, preto ju vyberajte s rozvahou. Aby ste si vybrali tie správne topánky, poradíme vám, ako na to.

Každý človek by mal byť počas nakupovania zodpovedný. Ak si kupujeme topánky, mali by sme si kupovať len také topánky, ktoré neprinesú škodu nielen našim nohám, ale aj ktoré neprinesú škodu prírode okolo. Cena a vzhľad, respektíve značka je to druhoradé.

Vždy hľaďte na materiál

Pri výbere ideálnych topánok by sme sa zo všetkého najskôr mali pozerať na materiál, z akého sú topánky vyrobené. Ideálne sú také materiály, ktoré dlho vydržia, preto zvoľte napríklad kožu. Pri výbere vhodnej obuvi sa však zaujímajte aj o materiál, z ktorého je vyrobená stielka. Tá by mala byť vyrobená ideálne z organickej bavlny alebo napríklad z Tencel, počas ktorého výroby sa šetrí s chemikáliami.

V poslednej dobe mnohé módne značky začali používať recyklovaný polyester, aj také topánky sú pre vás atraktívne, ak chcete šetriť nohu aj prírodu zároveň.

Na pohodlie záleží

V každom prípade by mala byť topánka pohodlná. Nekupujte si obuv, ktorá je vám naopak nepohodlná, mohli by ste na to neskôr doplatiť treba tak, že sa vám začnú robiť pľuzgiere. Topánka by mala byť taká, ako keby ste stáli na mäkkom koberci. Mali by ste v nej vydržať byť aj niekoľko dlhých hodín.

Aj keď vám obuv v obchode sedela, radšej sa v nej prejdite ešte doma. Tým sa len utvrdíte v tom, že vám obuv dobre sedí a že ju naozaj nechcete vymeniť. Ak vám topánka nesedí, je ešte možnosť ju vrátiť.