Vyrážate do prírody s hudbou na ušiach?
Vidíme to dnes a denne, cyklisti i bežci sa špunty v ušiach kopírujú terén vo svojom výkone. Ono sa to ale nezdá, ona hudba nás tak trochu mate. Najdôležitejším ľudským zmyslom je síce zrak, ale sluch ide v tesnom závese. Pri behaní v tme je to ešte horšie, pretože sa na zrak nemožno stopercentne spoľahnúť, strácame priestorové videnie a spoliehame sa iba na kužeľ svetla svojej čelovky alebo svetla na bicykli. K orientácii v priestore potrebujeme ďalšie prídavné čidlo. Čuch asi nezapojíme, preto je potrebné mať nastražené obe uši. Mnoho ľudí ale rado behá s hudbou, napriek tomu v noci nechajte slúchadlá radšej doma. Počujete podozrivé kroky za vami, praskajúce vetva pod vrstvou snehu, škrípajúcich brzdy autá, ale aj bicykle aj slová okoloidúcich, ktorých by ste si so slúchadlami nemuseli všimnúť.
Trénujte nepravidelne, to platí hlavne pre ženy. Aj keď viete šliapnuť do pedálov a poriadne utekať, svoje bezpečie ešte poistite zmenou trasy a často je náhodne aj s časom behu meňte. Vyhnete sa tak vytipovanie aj paranoidným pocitom. Vezmite si so sebou nejakého parťáka. Pokiaľ ste ale zaťatý samotár a samorast, okrem reflexného a dobre viditeľného funkčného oblečenia vhodného na vami vykonávaný šport, vezmite si so sebou potrebné pepřový sprej, ktorý vám do ničoho nebude hovoriť, ale dokáže vás vytiahnuť z nepríjemnej šlamastiky.
Či už beháte vo dne alebo v noci, snažte si to užiť. Aj v noci si to proste a jednoducho užívajte. Využite plne pre seba tieto vzácne okamihy a naberte sily pre ďalšie prekonávanie každodenných ťažkostí aj ďalší deň. Nočné beh vás dokáže často nabiť mnohokrát viac ako hodina spánku navyše. Ak je na vás behanie zo začiatku moc, postupne odbourávejte svoju nechuť a pohodlnosť sa hýbať. Krok za krokom v štýle rýchlej chôdze začnite svoje telo adaptovať na záťaž. S postupom času zistíte, že sa k pohybu už ani vôbec nemusíte nútiť a stal sa prirodzenou súčasťou vášho každodenného všedného života.