Vily, bývanie snov

Dôležité je rozhodnutie, ako často budete vilu navštevovať. Chcete ju mať iba ako víkendový luxus, alebo tu chcete bývať? Práve podľa tejto základnej otázky by sa malo odvíjať vybavenia vily a množstvo ďalších vecí. Napríklad dostupnosť mestskou hromadnou dopravou či terén, ktorý k vile vedie (ak nepôjdete hromadnou dopravou, ale automobilom).

Pri výbere a kúpe vily je samozrejmé sa zamerať na to, v akom stave sa vila nachádza. Je stále lepšie kúpiť drahší vilu, ktorá vám nespadne na hlavu, než si za pár babiek zaobstarať rozpadajúce sa chatrč. Ale keď máte správny nápad a môžete do „chatrče“ niečo investovať, môžete si ju pretvoriť na veľmi útulný, úsporný, komfortný a pohodlný domov.

Pri kúpe vily dôkladne skontrolujte tesnosť rúrkových spojov, elektrické zapojenie a jednotlivé zásuvky. Uistite sa tiež, že vám vyhovuje umiestnenie zásuviek, aby ste potom neboli sklamaní a nahnevaní, až si budete chcieť napichnúť notebook vedľa postele, ale zásuvka bude na druhej strane miestnosti.

funkcionalistickej vily

Funkcionalizmus je architektonický sloh, ktorý možno zaradiť do všeobecného pojmu moderná architektúra. Znamenalo to stavať domy podľa ich funkcie a zároveň reagovať na požiadavky priemyslu. V dvadsiatych a tridsiatych rokoch bol funkcionalizmus vedúcim architektonickým slohom aj v Československu.

Pri stavbe sa používajú prevažne nové materiály (šamotové tehly, železo alebo betón).

Stĺpy – moderné bolo stavať domy na stĺpoch, čím sa uvoľní prízemí pre zeleň a voľný pohyb

Strešné záhrady – umožňuje budovať na strechách záhrady, ktorý nahrádzajú priestor, ktorý dom odobral na voľné záhrade

Voľný pôdorys – stĺpy nesú sily všetkých podlaží – voľné členenie priestoru nenosnými priečkami

Pásové oka – systém stĺpov umožňuje viesť dlhá okna medzi stĺpmi

voľné priečelí

Ak nechcete stavať novú vilu, je dobrým nápadom zaobstarať si nejakú staršiu funkcionalistickou vilu. Okolo Prahy ich je veľa, stačí si len pobrouzdat internetom.