Road trip do Krajiny bridlice

Existujú kúty v našej krajine, ktoré sa ako Popoluška krčia v kútiku. Pritom sú stále krásne a pozoruhodné. Poďte sa s nami vydať na road trip do Krajiny bridlice. Kam že to vlastne zamierime?

Rozmanitá krajina so skrytou krásou

Keď sa vydáte na východ našej republiky, objavíte Nízky Jeseník. Je čas naplniť vstavby do auta a vydať sa na výlet do Krajiny bridlice. Rozmanitá krajina sa teší na to, keď ju objavíte. Zatiaľ čo budete prechádzať krajinou s výhľadmi, ktorá hýri farbami, pod povrchom zeme sa bude skrývať tajomstvo. Máte vstavanie do áut na spanie? Výborne, budete mať dostatok času všetko objaviť.

Raabova štôlňa

Krajina, v ktorej sa nachádzate, je plná malých aj väčších usadlostí. Niekde sa chová na pastvinách dobytok, v inom mieste nájdete historický žrebčín Františkov dvor. Až sa dosýta nabažíte pohľadov na Sliezskeho norika, pracovné a húževnaté plemeno, je na čase sa vydať pod zem. Ste predsa v krajine bridlice.

Raabovu štôlňu nájdete v katastri obce Zálužná, neďaleko malého mestečka s názvom Vítkov. Štôla je ukrytá vo svahu blízko cesty, nad údolím potoka Horníka. K štole vás privedie náučný chodník, kde sa dozviete zaujímavosti o tunajšom kraji.

Ťažba v štole bola zahájená už v roku 1873 a zamestnaní boli najmä okolití domkári a chalupníci. Bol tak objavený ďalší z užitočných zdrojov pre strešnú krytinu, ktorá sa v tom čase hojne využívala. Do podzemia sa môžete vydať aj vy.

Chcete zjazd rieky?

Keď už ste v miestach, kde nachádzate stále nové a nové prírodné krásy, môžete si naplánovať svoj výlet aj nabudúce. Od jari do jesene sa organizujú zjazdy rieky Moravice. Raj pre milovníkov prírody a vodáckych zrazov! Rieka je v mnohých miestach hlboko zaklesnutá do krajiny a tvorí pozoruhodné údolia.

Už máte zbalené? Vydajte sa túlať našou krásnou krajinou a objavte aj miesta, kde nájdete zaujímavosti nielen na povrchu, ale aj pod zemou. Čoskoro tu budú otvorené punkevné jaskyne.