Pestujte si bylinky aj v paneláku

Dnešná doba je veľmi zvláštne. Stretávame sa s veľkou mierou problémov, ktoré sú potrebné spojené s neustálym zdražovaním potravín. Nielen, že sa zdražujú mliečne výrobky a vajcia, ale tiež sa postupne začína kvôli veľmi zlej úrode zdražovať aj zelenina, a to už je pre mnohých problém, najmä pre vegánov a vegetariánov. Človek by povedal, že je asi načase, aby sme začali chovať hydinu, ak bývame na dedine alebo aj v meste, ale ak máme svoju chránenú záhradku. Určite sa nám najmä správanie sliepok oplatí, pretože sa vajcia dostanú do naozaj neskutočných cien, za ktoré nebudeme ochotní platiť. Lenže vajcia sú veľmi potrebné pre naše zdravie, pretože sú zdrojom bielkovín. Naviac sa pridávajú do každej buchty, a to už je čo povedať. Musíme ich teda mať v chladničke za každých okolností, avšak je niekedy naozaj problém v tom, že toľko sa nám za vajíčka dávať nechce. Za chvíľu tá istá situácia príde aj so zeleninou, čo bude horšie problém. Vajcia nemusíme jesť každý deň, ale na zeleninu je denne väčšina z nás zvyknutá. Vďaka vitamínom a väčšiemu množstvu vody sme si navykli na túto potravinu a nechceme ju určite vyhodiť zo svojho jedálnička. Preto musíme myslieť na samostatnej pestovanie. Premýšľajme teda o tom, že by sme, aj keď žijeme napríklad v panelovom dome, začali pestovať aspoň paradajky, ktoré nie sú až tak náročná na pestovanie.

Aj keď žijeme v paneláku, môže sa nám podariť vypestovať svoju vlastnú zeleninu. Balkón má iste každý z nás, a tak nie je problém na neho usadiť niekoľko kvetináčov, do ktorých zasadíme niekoľko semienok obľúbené zeleniny. Čerstvý vzduch, zalievanie a slniečko je totiž to hlavné a najdôležitejšie, čo také zeleniny potrebujú, a tak nebude najťažšia úloha vypestovať si svoju vlastnú zeleninu.

Ešte lepšie ako zelenina sa pestujú bylinky. Tie totiž rastú rýchlejšie a majú menšie nároky na pestovanie. Ak milujete treba bazalku alebo rozmarín, rýchlo skočte do kvetinárstva či hypermarketu, a kúpte si presne tieto semienka, ktorá vám potom značne uľahčí prácu v kuchyni a doladia každú chuť vašich jedál.