Módni novinári, ktorí sú ikonami aj dlho po svojej smrti

Zatiaľ čo niekto je módou úplne nepoľúbený, iný sa do módneho priemyslu zapíše naozaj veľmi výrazne. Reč je najmä o módnych novinároch, ktorí, aj keď nie sú medzi nami, sú akýmisi ikonami, ktoré aj teraz udávajú smer, štýl a trend. Poďme si spomenúť aspoň niekoľko z nich, ktorých pôsobenie v módnom svete bolo také výrazné, že sa na nich pravdepodobne nikdy nezabudne.

Franca Sozzani

Spomínate si na módnu redaktorku úspešného módneho časopisu Vogue? Franca Sozzani je síce už dlhé roky po smrti, napriek tomu počas svojej kariéry dokázala to, čo len tak niekto iný nie. Zapísala sa nezmazateľne do módneho priemyslu a doteraz ho vplyvne ovplyvňuje.

Počas jej kariéry sa jej pozornosť upla predovšetkým na ropnú stopu v Mexickom zálive. Na problém upozorňovala množstvom svojich fotografií, kde pózovala hlavne so zvieratami, ktoré vplyvom tohto problému utrpela. Aktívne sa potom podieľala napríklad na propagácii plus size veľkostí, z čoho sa napokon čerpá dodnes. Pri hľadaní nových kúskov na internete narážate prakticky neustále na modelky, ktoré rozhodne nespĺňajú dlho zabehnuté stereotypy typu 90-60-90.

Anna Wintour

Svojím vzhľadom tak špecifická av módnom priemysle nezmazateľne zapísaná je aj Anna Wintour, ktorá pôsobila v rovnakom časopise ako vyššie spomínaná Franca. Holt, časopis Vogue patrí k tomu top, čo si o móde môžete prečítať.

Anna Wintour bola v tomto časopise šéfredaktorkou a počas jej pôsobenia tu sa stala jednou z najvplyvnejších tvárí časopisu. Nebála sa ani vážnejších tém, vďaka nej vzniklo aj niekoľko podtitulov, ktoré sa vydávajú dodnes. Patrí medzi ne napríklad Teen Vogue alebo Men’s Vogue.

Grace Coddington

Náš zoznam uzavrieme jedinečnou módnou novinárkou, ktorá je známa hlavne vďaka svojim červeným vlasom. Ide o legendárnu redaktorku, ktorá sa dokonca v šesťdesiatich rokoch stala modelkou. Dodnes je veľmi aktívne, čo sa módneho poľa týka, dokonca je vyhľadávanou štylistkou.