Máte radi umenie? Potom navštívte Bauerovu vilu pri Kolíne

Kubistický rodinný dom je na naše pomery niečo celkom neobvyklé. Pritom ide o pamiatku vystavanú podľa návrhu architekta svetovej slávy. Máme na mysli Bauerovu vilu v stredočeských Libodriciach v kolínskom okrese.

Veľkostatkár má odvahu

Adolf Bauer, majiteľ veľkostatku v Libodriciach sa ešte pred prvou svetovou vojnou rozhodne nechať si vystavať vilu. Osloví na tento účel architekta Jozefa Gočára (1880–1945). Veľkostatkár vtedy skutočne preukáže veľkú odvahu, pretože vybudovať na vidieku dom v štýle kubizmu, vyžaduje skutočnú chuť riskovať. Bauer ju ale má. Josef Gočár sa preto v roku 1912 púšťa do prípravy projektu a už o dva roky neskôr stojí v dedine Libodřice nová stavba. Prísne geometrický štýl je tu vidieť na každom kroku.

Nový štýl aj najmenších detailoch

Kubistický tvar dáva celému domu. Za vzor si berie Gočár kubizmus podľa známeho španielskeho maliara Pabla Picassa (1881–1973). Architektovi nešlo iba o hrubú stavbu domu, kubistický sloh sa „podpísal“ aj na mnohých detailoch vo vnútri. Nábytok, vázy, lampy či porcelán, a dokonca aj tapety reprezentujú hranatý štýl. Bauerova rodina ale počas vojny o dom prichádza a po skončení 2. svetovej vojny sa sem sťahuje miestna správa. Dom sa potom roku 1987 objavuje na zozname kultúrnych pamiatok. Na rekonštrukciu ale nezostávajú peniaze.

Vyrábajú sa dobové repliky

Šancu na opravu prinesie až Nadácia českého kubizmu vzniknutá po roku 1989. V rokoch 2005–2010 potom dôjde k rekonštrukcii domu. Aby maximálne zodpovedal pôvodnému stavu, vyrábajú sa repliky pôvodného zariadenia vrátane napríklad dobových kachličiek. Od roku 2008 je vila prístupná verejnosti, a pokiaľ sa chcete zoznámiť s tým, ako vyzerá kubizmus a spoznať krásu tohto svojbytného architektonického slohu, za návštevu toto sídlo neďaleko stredočeského Kolína určite stojí.