Hovoríme mikrovlnkám NIE

Niekto na mikrovlnku jednoducho nedá dopustiť. Dôvodom je, že vám mikrovlnka ušetrí čas. Čo v dnešnej uponáhľanej dobe, je pre mnoho z nás veľmi dôležité a podstatné. Je ale potrebné zamyslieť sa nad tým, či nám tých pár minút za to stojí.

Ako mikrovlnka vlastne funguje?

Už ste sa zamysleli, ako to funguje, že jedlo je v mikrovlnke tak rýchlo teplé a niekedy keď to preženieme aj horúce? Je to jednoduché. Mikrovlnka svojím žiarením rozkmitá molekuly vody v jedle obsiahnuté na veľmi vysokú frekvenciu. Tieto molekuly sa mení na paru a to dané jedlo ohreje.

Tento proces je veľmi rýchly. Niekedy nám stačí iba dve minúty a jedlo je krásne teplé. Ale je tento spôsob ohrievanie jedla zdravý? Je nutné si uvedomiť, že vďaka tomuto žiareniu dochádza k zmene chemickej štruktúry jedla.

Môžeme sa tiež dočítať, že mikrovlnné žiarenie odstraňuje z potravín dôležité živiny. Toto tvrdenie ešte nie je celkom vedecky potvrdené. Je ešte potreba rozsiahlejších výskumov. Vedci ich už za sebou pár ale majú. Jedným z nich bolo skúmanie ohrevu brokolica. Bolo preukázané, že brokolica ohriata v mikrovlnke stratila 97% antioxidantov. Aby ste mali predstavu, že je to naozaj veľa, ohriali brokolicu tiež na pare, tak stratila len 11% čo je teda veľký rozdiel, nemyslíte?

Čo ste možno nevedeli

Problém mikrovlnného žiarenia nie je len pri jedle, ale aj v lekárstve. Hovoríte si, ako takéto mikrovlnné žiarenie môže byť problémom v lekárstve? Vedeli ste, že na dosiahnutie správnej teploty krvi pri transfúzii sa používa práve mikrovlnný ohrev? Tak ako pre jedlo, tak ani pre krv nie je ten spôsob zrovna šťastný.