Dámske oblečenie – návrat do minulosti

Aké sa nosili šaty v starovekom svete? Nie je prekvapením, že vzhľadom na horúcej klíme Egypťania nosili len ľahké oblečenie. Ženy zahaľovali šaty s ramennými popruhmi. Odevy boli vyrobené z ľanu alebo bavlny. Neskôr boli šaty viac komplikované a pestré.Egypťané nosili make-up a milovalizlaté a strieborné šperky. Chudobní ľudia sa krášlili ozdobami z medi alebo bronzu.

Grécke ženy nosili zložené šaty z vlnenej tkaniny v strihu obdĺžnika s otvormi pre ruky a hlavu, viazané v páse. Tento odev sa nazýval peplos.Ke konci 5. storočia začali niektoré grécke ženy nosiť dlhú plátenou tuniku nazývanú chitón. Rímske ženy nosili dlhé šaty farbené rôznymi farbami (štôlne) a dlhý šatku nazývaný palla. Rimania svoje odevy šili z vlny alebo plátna, ale bohatí si mohli dovoliť bavlnu a hodváb. Rímske šaty držali na tele kolíky a brošne. Muži aj ženy nosili parochne a falošné zuby.

Dámske oblečenie v stredoveku

Saské ženy sa odievali do dlhého prádlového odevu s rovnako dlhou tunikou, nosili plášťa. Muži aj ženy používali hrebene vyrobené z kosti alebo parožia. Vikingské ženy tkali látky doma, vyrábali jednoduché oblečenie z plátna alebo vlny. Dámske šaty boli otvorené po stranách, držané ramennými popruhmi. V chladnom počasí sa nosili plášťa alebo šály. Odevy sa pripevnili brošňami.

V 12. a 13. storočí bolo oblečenie stále jednoduché. Pribudlo do ženského šatníka nočné prádlo. Nosila sa dlhá tunika (nad členky) a na nej ďalšie dámske šaty, ktoré boli pásom zviazané okolo pása. V stredoveku obe pohlavia nosili šaty z vlny, ale mali rôznu kvalitu. Vlna bylakvalitní, ale drahá alebo hrubá a lacná.

Od polovice 14. storočia sa stanovil zákon, ktoré materiály môžu nosiť rôzne triedy, rozlišuje sa oblečenia u šľachty, duchovenstva, meštianstva a chudoby. Väčšina ľudí však ignorovala zákon a mala na sebe to, čo chceli. Nehľadiac na to, že sprostý ľud rovnako nemal na drahé látky.