Chren ako malý biely zázrak. Ako ho doma pestovať?

Na svojej záhrade môžete pestovať naozaj prakticky čokoľvek. Môžete si na svojej záhrade vypestovať tonu mrkvou alebo šalátových uhoriek alebo môžete záhony na záhrade využiť na pestovanie niečoho zdravšieho ako je chren čiže český ženšen. Chren síce nemá každý rád, čo je veľká škoda, Neupro mu ale to, že sa jedná o malý biely zázrak, ktorý sa zberá počas jesene. Málokto si uvedomuje, že chren v sebe ukrýva naozaj obrovskú liečivú silu. To je napokon dôvod, prečo by sme si ho mali vypestovať hojnú zásobu.

Chren a zdravotné účinky

Než však prejdeme k tomu, ako chren pestovať, prezraďme si taky, aké sú účinky takéhoto chrenu. Chren sa pýši najmä tým, že uľahčuje vykašliavanie, tiež uvoľňuje nos pri nádche alebo normalizuje črevnú mikroflóru. Dokáže tiež posilniť organizmus a pomáha pri reumatizme a ischiase.

Okrem toho je chren plný vitamínu C, B a tiež vitamínu E. Obsahuje okrem iného aj draslík, železo, horčík, okrem iného aj organické kyseliny alebo enzýmy a sírne silice, ktoré dodávajú chrenu antibiotický efekt.

Ako chren pestovať

Keď sme sa zoznámili so silou chrenu, prezraďme si to, ako chren pestovať. Pestovanie chrenu nie je nič ťažké, predsa len sa jedná o vytrvalú rastlinu, ktorá toho k životu veľa nepotrebuje. Chren by ste mali zasadiť do priepustnej, písčitohlinité pôdy, ktorá bude obsahovať dostatok živín. Ideálne bude, keď bude pôda aj vyhnojená vyzretým kvalitným kompostom.

Aby sme sa dočkali hojnej úrody, mali by sme chren počas pestovania hnojiť. Hnojí sa najmä na jar, najneskôr v prvej polovici leta. V lete nezabudnite na odrezávanie hroznovitých kvetenstvo, ktorá chrenu len priťažujú a znižujú jeho kvalitu i veľkosť.

Ako už bolo spomenuté, chren sa zberá zásadne na jeseň. Jeho listy sa však môžu zberať po celý rok. Ak sa však rozhodnete žať jeho korene, nezabudnite ich uskladniť v piesku alebo vo vlhčených pilinách.