Cestovanie lietadlom krok po kroku

Cestovanie lietadlom už znova nie je tabu. Preto sa vyberte na miesto, ktoré už dlhú dobu chcete navštíviť. Že vám však prekáža strach z plánovanej cesty, pretože ste vzdušnú čiaru ešte zatiaľ neprekonali? Let lietadlom je prvýkrát možno trochu stresujúce, pretože si nie ste istí tým, ako to na letiskách vlastne prebieha, ale vďaka možnosti urobiť veľa vecí online sa už cesty strachovať nemusíte. Poďme si prezradiť, ako cestovať lietadlom krok za krokom, aby ste sa dlho očakávanej dovolenky nemuseli nijako obávať.

Najskôr si zarezervujte letenku

Všetko začína rezerváciou letenky. K dispozícii je rovno niekoľko portálov, na ktorých môžete zakúpiť letenky do vysnívanej destinácie. Hľadajte najatraktívnejšie ceny, ale aj kvalitnú spoločnosť, s ktorou budete cestovať. Pokiaľ nebudete presadať, je to len bonus navyše.

Pri rezervácii letenky si len dajte pozor na to, aby ste zadali všetky údaje správne. Na vaše meno sa bude viazať aj rezervácia miesta v lietadle, tak nech vás majú, kam usadiť.

Zbaľte si príručnú batožinu

Keď máte rezervovanú letenku, je načase sa zbaliť. Do lietadla si môžete väčšinou vziať príručnú batožinu (skontrolujte si, či máte v cene letenky aj ďalšiu batožinu alebo či si ďalšiu musíte priplatiť). Pre príručnú batožinu väčšinou platí niekoľko prísnych opatrení, preto do nej zbaľte len to najnutnejšie, aby ste nepresiahli požadované limity.

V ideálnom prípade si do nej zbaľte potrebnú kozmetiku, drobnú elektroniku či to, čo skrátka potrebujete mať po ruke a čo si nemôžete dovoliť stratiť, ak by k strate hlavnej batožiny pri prevoze došlo.

Na letisko sa dostavte zavčasu

Aj keď je možné check-in (čiže odbavenie) urobiť už online, napriek tomu platí, že je dobré byť na letisku dve až tri hodiny vopred. Dôvod je prostý – žijeme vo svete koronavírusovej a pravdepodobne budete musieť vyplniť najrôznejšie papiere, aby ste vôbec mohli vycestovať zo zeme a pricestovať inam. Keď budete mať časovú rezervu, stihnete si nájsť odletovú halu a nebudete v strese.