Alkohol a zdravý životný štýl. Ide to dokopy?

Alkohol je tichým zabijakom diét a zdravého životného štýlu, ktorý pre nás môže byť brzdou v dosahovaní výsledkov, či už športových či v úbytkách na váhe. Je alkohol naozaj tak zlý a je nutné ho úplne vyradiť? Môžeme v rozumnej miere alkohol zaradiť tiež do diéty? A aký alkohol je pre zdravý životný štýl najprijateľnejší? V dnešnom článku sa pozrieme na najdôležitejšie otázky a odpovede ohľadom alkoholu a fitnes.

Prečo je alkohol tichý zabijak?

Alkohol obsahuje takzvané prázdne kalórie, teda kalórie, ktoré nemajú žiadne živiny, minerály ani vitamíny a telu neprinesú žiadny úžitok. Najčastejšie sa pri pití alkoholu tiež konzumujú tuky – tučné nátierky, orechy, fastfoody a přesmažená jedla, pri konzumácii alkoholu však naše telo odbúrava prijatý alkohol a nesústredí sa na odbúravanie a spaľovanie tukov, preto po alkohole „priberáte“.

Často si ľudia prijatý alkohol započítavajú do svojho kalorického príjmu – celý deň skonzumujú iba malé množstvo jedla, jedla, ktoré telu dodá energiu a živiny pre správne fungovanie a ktoré je nutné aj v diétach a potom vypijú fľašu vína s dobrým pocitom, že do „tabuliek sa to vošlo „. Toto je však horší variant než sa po celý deň stravovať bežne podľa plánu a potom si dopriať pohárik dve vína.

Alkohol tiež zvyšuje chute na nezdravé jedlá a pocit hladu. Aj po požití alkoholu strácame kontrolu a disciplína a pevná vôľa ide bokom. Alkohol tiež dehydruje organizmus, čo je tiež negatívny vplyv na naše telo.

V neposlednom rade je dôležité si uvedomiť, že večerné alkoholový večierok nekončí spaním do postele, ale svoje následky nesie aj do nasledujúceho dňa, v ktorom máme rozhodený bežný režim, zvýšené chute na nezdravé jedlo, nedostatok energie na naplánovaný tréning a náladu s výčitkami svedomia.

Alkohol, ktorý nevadí

Je nejaký alkohol, ktorý v diéte nevadí a naše výsledky neohrozuje? Alkohol v malom množstve s nižším množstvo kalórií môže telu priniesť dokonca i niektoré benefity (v poslednej dobe sa ukazuje, že konzumácia červeného vína v obmedzenom množstve má pozitívne zdravotné účinky pre náš organizmus).

Je však dôležité si strážiť prijímané množstvo a nevykonať si zvyk pravidelnej konzumácie poháre vína každý večer. Ak sa nechcete vzdať alkoholu, vyberajte si prevažne suché biele vína, červené vína alebo nemíchaný tvrdý alkohol. Vyhýbajte sa miešaným alkoholickým koktailom, ktoré sú mimo prázdne kalórie tiež plné cukrov.