Ako začať šetriť

Snažíte sa šetriť, zbytočne nemíňate a ak niečo chcete kúpiť hľadáte zľavy a akcie? Aj napriek tomu sa vám nedarí ušetriť a vaše výdavky sú stále rovnaké? Poradíme vám ako ušetriť a sami zistíte, že to vôbec nie je náročné. Stačí len mierne zmeniť svoje návyky.

1) Impulzívne nákupy

Vyhnite sa impulzívnym nákupom. To, že natrafíte v obchode na akciu alebo tovar v zľave ešte neznamená, že to potrebujete a musíte si to kúpiť. Pokiaľ konkrétnu vec naozaj potrebujete kúpte si ju, ak nie počkajte aspoň 24 hodín. Ak aj potom budete presvedčený, že tú vec chcete kúpte si ju.

Napríklad sprchové batérie si nebudete kupovať len preto, že sú v akcii ale kúpite ich vtedy, keď ich budete potrebovať. Rovnako sa správajte aj pri kúpe oblečenie alebo obuvi.

2) Kde míňate zbytočne

Ak si kupujete balenú vodu zbytočne vyhadzujete peniaze. Pitná voda tečie aj z vodovodného kohútika. Pri potravinách sa obzrite po značkách potravín obchodu. Nie len že sú lacnejšie, ale kvalitou sa vyrovnajú drahším potravinám.

Platíte si permanentku do fitka ale chodíte tam len raz za čas? Prepočítajte či sa vám to oplatí. Cvičiť môžete aj doma a nič vás to nestojí.

Oblečenie alebo obuv sú ďalšie veci, kde môžete ušetriť. Pri kúpe značkového oblečenie platíte aj za značku, nie len za oblečenie. Pritom je neraz aj neznačkové oblečenie rovnako kvalitné ako značkové.

3) Energie

Voda, plyn, kúrenie, elektrina – aj tu môžete ušetriť. Výmena žiaroviek za žiarovky s nižšou spotrebou energie sa vám určite oplatí. Počas varenia používajte pokrievkykúrenie si znížte o 1°C. Vy mierne zníženú teplotu v domácnosti ani nezbadáte ale v konečnom ročnom zúčtovaní to už pocítite.

Šetriť môžete aj na vode. Zvýhodnené sety sprchových batérií môžu byť dobrou kúpou ak si ale zaobstaráte termostatickú batériu budete šetriť nie len vodou ale aj energiou na ohrev teplej vody. Výhoda tohto typu batérií spočíva v možnosti nastaviť si teplotu vody, ktorá má zo sprchy vytekať. Nemusíte tak nechať odtiecť vodu kým si nastavíte ideálnu teplotu vody.

Začnite s malými krokmi a postupne zistíte, že šetriť sa dá. Dobre si rozmyslite čo si potrebujete kúpiť a čo len chcete.