Ako umyť žalúzie, aby boli zase ako nové a bez prachu?

Žalúzie sú neoddeliteľnou súčasťou našich domácností. Chráni nás pred slniečkom, avšak ich istú nevýhodou je to, že sa na nich doslova lepí prach a nečistoty. Raz za čas je nutné tieto moderné, praktické a efektívne žalúzie poriadne vyčistiť, aby neboli dôvodom vzniku alergií alebo chorobou. Lenže čistenie žalúzií nie je tak jednoduché, ak ich nechcete dávať dole z okien. A preto poradíme, ako na to. Blíži sa predsa len veľký vianočné upratovanie, pri ktorom sa čistí aj žalúzie.

Najskôr je vysajte

Prvým krokom pri čistení žalúzií je ich vysanie. Na žalúziách sa bežne usadzuje nepríjemný a nevítaný prach, preto ho odstráňte ľahko s pomocou vysávača, ktorého si prinesiete na pomoc. Samozrejme musíte počítať s tým, že s pomocou vysávača neodstránite mastnotu alebo nečistoty, ktoré sú na žalúziách dlhodobo usadené. Tak to skrátka nefunguje, to na nich zostane. S pomocou vysávača zbavíte žalúzie len prachu, ktorý na nich sídli.

Pred vysávač použijete, vždy znížte výkon na úplné minimum.

Utrite jednotlivé žalúzie

Čistenie žalúzií je trochu mravčia práca. Ďalším krokom je totiž očistenie žalúzií, pričom je potrebné očistiť jednu žalúziu po druhej. Nemusíte k tomu používať žiadny špeciálny saponát alebo prípravok, bohato vám postačí iba vlažná voda, ktorá zbaví žalúzie nevítané mastnoty alebo podobných nečistôt. Ak ale chcete mať efekt lepší, do vody pridajte trochu octu alebo klasického saponátu na riad.

Kúpte si kefu alebo špeciálne rukavicu

Chcete mať žalúzie skutočne poriadne vymiešané? Potom by ste si mali zaobstarať špeciálnu kefu alebo rukavicu. Vďaka tomu totiž vyčistíte žalúzie pomerne rýchlo a doslova bezpracne. Nech už si kúpite špeciálny kefu alebo rukavicu, poteší vás, že ani jedno z toho nie je príliš drahé. Navyše majú hneď niekoľko radov čistiacich plôch nad sebou, utrite s nimi nielen žalúzie, ale tiež treba lamiel súčasne. Väčšinu špeciálnych kief alebo rukavíc možno používať ako na čistenie mokrú, tak na čistenie suchou cestou.