Aké sú možnosti obstarania rodinných domov?

Rodinné domy sa stavali už od nepamäti. Pravda, pôvodné domy – tj obydlia určené pre niekoľko osôb – boli iba veľmi jednoduché stavby. Pôvodne mali iba jednu miestnosť, do ktorej sa muselo vliezť všetko. Následne sa začali stavať domy s niekoľkými miestnosťami, podpivničené, poschodové… A aj dnes ide vývoj neustále dopredu. Na aké typy domov môžeme naraziť a čo si pod nimi predstaviť?

Bungalov

Bungalovy sú domy obvykle štvorcového pôdorysu, stavané z nenáročných materiálov (drevo). Typické sú aj tým, že z veľkej väčšiny sú jednopodlažné. Sú energeticky úsporné a pomerne rýchlo postavené, pretože na ich montáž sa používajú prefabrikované diely.

Átriový dom

Pre tento dom je typické iba jedno podlažie, a uzavretý dvor. Na ňom sa nachádza veľká terasa a často aj zapustený bazén. K tomuto dvoru vedú terasové dvere aj všetky okná.

Terasový dom

Terasový dom sa obvykle stavia na teréne, ktorý nie je rovný. Je to riešenie, ako pri stavbe využiť aj svah, ktorý sa na pozemku nachádza bez toho, aby bolo nutné tento svah odstraňovať – čo je veľmi finančne náročné. Obvyklou súčasťou terasových domov sú balkónové terasy alebo strešné záhrady.

Pasívny a nízkoenergetický dom

Tento dom musí spĺňať prísne kritériá energetických úspor. Napríklad elektrickú energiu zaisťujú solárne panely. Existujú dva hlavné parametre, vďaka ktorým môže byť dom považovaný za pasívny. Po prvé, ročná spotreba tepla na vykurovanie musí dosahovať nižšie hodnoty ako 15 kWh/m2 obytnej plochy domu. Po druhé, ročné využitie všetkých energií musí byť menšie ako 120 kWh/m².

Drevostavby

Niektoré domy môžu ako základný materiál používať drevo. Ide o oveľa lepší tepelný izolátor, ako sú napríklad tehly. Niektoré typy domov, ako je napríklad bungalov či nízkoenergetický dom, môžu byť vyrobené ako domy murované aj ako drevostavby. Drevostavba by mala byť lacnejšia, než stavba klasického domu a tiež o niečo rýchlejšia.