Kúpite si papagája? Starostlivosť oň nie je taká ľahká, ako sa zdá

Papagáje začínajú obývať naše obydlia. A nemôžeme sa tomu čudovať. V čase, keď sme museli tráviť väčšinu času doma sme potrebovali spoločnosť. Ale takú, ktorá nebude vyžadovať toľko pozornosti ako psy alebo mačky. A papagáj sa javil ako ideálny tvor, ktorému stačí postaviť vonkajšiu voliéru alebo vtáčiu klietku z hliníkových profilov Aluhobby. Navyše sa o ňom hovorí ako o ukecanom a vernom spoločníkovi, ktorý s nami zostane niekoľko desiatok rokov. Len sa teda oň musíme správne starať.

Tým sa dostávame k jadru problému mnohých chovateľov. Už pri obstaraní okrídleného spoločníka by sme si mali byť vedomí toho, že to s ním nebude práve jednoduché. Papagáje sú síce krásne na pohľad, ale chov nezaberie tak málo, ako si možno myslíme. Na čas je trochu náročnejšie.

Papagáje hovoria ako štvorročné deti

Náročnejšiu starostlivosť o okrídlených spoločníkov ľahko prehryzneme, ak vezmeme do úvahy, že sa jedná o inteligentné stvorenia, s ktorými si jedného dňa môžeme „pokecať“ ako so štvorročnými deťmi. Podľa posledných výskumov ich inteligencia skutočne zodpovedá takto starým ratolestiam.

Zoberme si napríklad papagája žako, ktorý sa označuje za najinteligentnejšieho papagája. Dokáže napodobniť až tisíc rôznych slov a zvukov, dokonca si ich dokážu spojiť s významom slov.

Papagáje sú spoločenskí tvorovia

Ak si domov prinesiete jedného dňa papagája, pravdepodobne onedlho zamierite pre druhého. Hovoríme totiž o veľmi spoločenských tvoroch, ktorí si najviac rozumejú s opačným pohlavným, s ktorým sa snaží vytvoriť pár.

Ara je veľmi nákladný

Aj keď si dnes domov môžeme kúpiť mnoho druhov papagájov, pozornosť chovateľov automaticky mieri na aru. Krásneho, farebného a veľkého papagája, ktorý domov vnesie trochu exotiky. Je však pravdou, že sa jedná o veľmi nákladný druh, aj keď je pravdou, že sa dožívajú vysokého veku čiže je to investícia dlhodobá.