Aké kravaty sú povolené nosiť a akým sa radšej vyhnúť?

Najmä sa jedná o plesové sezóny, kedy obliekajú páni oblek alebo sako so spoločenskými nohavicami. Je ale nutné povedať, že nemusí ísť len o plesy, kedy si tento elegantný look oblečú. Raz za čas sa predsa niekto žení alebo vydáva, niekedy sa oslavuje výročie či narodeniny, ktorých oslava sa berie vo veľkom štýle. Na všetky tieto udalosti sa oplatí ísť trochu slávnostnejšie oblieknutí, preto páni by teda mali voliť už spomínaný oblek alebo sako so spoločenskými nohavicami, ku ktorým samozrejme pridajú aj peknú vypasovanú košeľu.

K takej košeli sa však volí nejaká kravata alebo viazanka či motýlik. Je nutné poznamenať, že ak sa páni rozhodnú pre motýlika, musia mať takú tú špeciálnu košeľu, ktorá je pre motýlika ako stvorená – teda nemá gombíky a golier je pre motýlika špeciálne prispôsobený. Čo sa týka kravát – tie v poslednej dobe prešli akúsi revolúciou. Aj keď sa aktuálne vracia do módy retro štýl, v kravatách to tak nie je. Poďme si povedať, aké kravaty voliť a aké kravaty sú pri výbere úplné tabu.

Aké kravaty sa už nenosia?

Aj keď sa už spomínaný retro štýl vracia do módy, u kravát si pamätajte, že široké kúsky sa už dávno nenosia. Určite si pamätáte, ako vaši deduškovia či aj oteckovia, keď ste boli malí, nosili také obrovské kravaty, ktoré im takmer schovávali košeľu. Také kravaty boli väčšinou aj pestrofarebné a úplne nevkusné farebným prevedením. Na také kravát už dnes zabudnite. Široké kravaty v obchodoch síce ešte nájdete, ale rozhodne po nich nesiahajte, pretože s nimi naozaj neokúzlite.

Aké kravaty voliť?

Správnou voľbou budú úzke kravaty. Tie sú dnes úplne „top“ a sú hlavne ľahko dostupné aj v mnohých vzorovaných podobách, pokiaľ nie ste na klasické jednofarebné prevedenie. V obchodoch ich nájdete hojne a sú väčšinou naozaj úzke. Tieto úzke kravaty sa odporúčajú vo chvíli, keď máte napríklad oblek alebo iba sako bez vestičky. K vestičke sa skôr hodí motýlik, ale poprípade ani táto vkusná úzka kravata nie je na škodu. Samozrejme nevoľte kravatu takú úzku, ako mali kovboji!