Keď je monstera nespokojná, alebo čo prezrádzajú jej listy

Monstera patrí k izbovým rastlinám, ktoré sa pestujú prakticky v každej druhej domácnosti. A nemožno sa tomu čudovať – veď sa jedná o nenáročnú izbovku, ktorá si rastie vlastným životom prakticky v akejkoľvek miestnosti. Pokiaľ je navyše nespokojná, dá to nahlas vedieť a poznať. Prezradia to najmä jej listy, ktoré začnú meniť farbu. A práve tomuto signálu sa musí prikladať dôraz.

Keď listy začnú žltnúť

Síce platí, že monstera je tá izba s monštruóznymi listami, ale na druhú stranu každý jej druh je trochu iný – odlišný práve vo veľkosti alebo tvare týchto listov. Listy sú špecifické pre každú odrodu, prípadne môžu byť aj inak sfarbené. Vždy sú však zelené, teda pokiaľ sú zdravé.

Spozorniť by ste mali v okamihu, keď listy začnú žltnúť. Signál je to jasný – upozorňuje sa na preliatie rastliny, prípadne na nedostatok hnojiva. V každom prípade odstráňte vodu z misky pod kvetináčom as ďalším zalievaním vyčkajte do okamihu, keď bude zemina úplne suchá. Rastlinu zároveň nezabudnite prihnojiť.

Keď sú listy hnedé

Ďalší problém vyvstáva na povrch v okamihu, keď sa listy začínajú sfarbovať dohneda. Tieto škvrny sú tiež špecifické a tiež majú rovno dve príčiny. Jednou z nich môže byť opäť preliatie, druhýkrát (a čo je častejšie) môže ísť o popálenie listov od priameho slniečka.

Okrem obmedzenia zálievky prejdite tiež ku kroku, kedy monsteru z existujúceho miesta premiestnite inam. Hľadajte také miesto, kam priame lúče nedosiahnu.

Keď sú listy plné bielych škvŕn

Ďaleko horší problém značí biele škvrny na listoch monstery. V takom prípade sa jedná o plesňové ochorenie, teda v najčastejších prípadoch. Napadnuté listy treba odstrániť av najlepšom prípade aj celú rastlinu presadiť do úplne iného kvetináča s novou, zdravou zeminou.

Výnimku v tomto prípade tvorí druh monstera deliciosa alebo variegata, pre ktorú sú tieto belšie škvrny typické.