Aj záhradná architektúra vie z obyčajného domu vyčarovať útulné bývanie

Každý dom, v ktorom bývate alebo zrovna staviate, Vás istým spôsobom prezentuje. Vypláva na povrch vaše tvorivé schopnosť, osobitosť, váš vkus a um. Nie je však dôležitý len samotný dom a jeho zovňajšok, ale aj celková záhrada, dlažba, nábytok a tiež plot.

Plot by mal nadväzovať na architektúru domu a súčasne byť svojim materiálom, štýlom i poňatím optimálnym zakončením záhrady. Výšku plotu prispôsobíme veľkosti záhrady a zvolený materiál charakteru domu. Každého asi prvýkrát napadne, aký plot zvoliť? Vysoký alebo nízky, priehľadný alebo kompaktné – alebo azda zelený živý plot? Ten posledný vyberieme v prípade, že bývame v prírode a chceme nechať vyniknúť prechodu záhrady v okolitú krajinu. V rušnejšom prostredí je väčšinou plot potrebný z dôvodu vytvorenia vlastného súkromia, navyše má aj hygienickú funkciu, keď redukuje hluk aj prach z ulice.

Ak sa v dohľadnej dobe do stavby plota hodláte pustiť, voľte materiál, tvar, výšku, farbu aj štýl plotu konzervatívne podľa štýlu, v ktorom je postavený dom. Ak však máte odvahu a hravého ducha, môžete zvoliť aj netradičné oplotenia. Inšpiráciu nám môžu poskytnúť neobvyklé ploty, ktoré sa nedržia zabehnutých štandardov, ale odvážne sa púšťajú do úplne nečakaných kombinácií a originálneho poňatie. Nápadité a vizuálne pútavé ploty sa však hodí prakticky do každého prostredia.