4 miesta, ktoré navštíviť skôr, než zmizne z mapy

Cestovanie má znova zelenú, čo väčšinu ľudí zvádza k okamžitému zbaleniu kufrov a vyrazeniu za dobrodružstvom. A je to tak úplne v poriadku. Pokiaľ sa však váš travel list zaplnil za posledný rok desiatkami destinácií, začnite tými, u ktorých je, bohužiaľ, veľká pravdepodobnosť, že onedlho zmizne z povrchu zemského. Bohužiaľ je takých miest na svete viac než dosť čiže rozhodnúť sa, ktoré sa navštívi najskôr, bude trochu ťažké.

Mad a ktože?

To je nestarnúca hláška z animovaného filmu, ktorý sa vryl do povedomia aj sŕdc detí a dospelých. Bohužiaľ sa môže za pár rokov úplne naplniť. Naozaj sa môžu nájsť tí, ktorí krásy Madagaskaru nebudú môcť navštíviť, dokonca nebudú ani vedieť, čo sa tu ukrývalo a akí živočíchy tu spoločne v jednej vzájomnej symbióze žili.

Podľa vedcov zhruba do tridsiatich rokov zmizne z máp. Dôvodom je predovšetkým masívne odlesňovanie a tiež opakujúce sa požiare. Aktuálne bolo zničených už deväťdesiat percent madagaskarských lesov, kde okrem lemurov žijú aj iní exotickí tvorovia. A samozrejme nesmieme zabudnúť na pytliactvo, ktoré je aj tu obrovským rizikom.

Útesy Seven Sisters čoskoro zaniknú

V našom zozname nesmú chýbať ani anglické útesy Seven Sisters, ktoré vyzerajú ako nalomená krieda. Ide o jeden z najviac impozantných prírodných úkazov, medzi ktorými kedysi údajne žilo sedem sestier, z ktorých každá mala svoj dom. Vplyv na strácajúci sa úkaz má predovšetkým erózia, ktorá z nich uberá každý rok viac ako tridsať centimetrov.

Biela Aljaška môže byť minulosťou

Zhruba do tridsiatich rokov by mala byť minulosťou aj biela Aljaška. Tunajšia panenská krajina, na ktorej hrá okrem snehu prím aj ľad, by mala byť iba na plagátoch. Globálne otepľovanie sa markantným spôsobom podpisuje aj na tomto prírodnom zázraku.

Maledivy ako dávno stratený raj?

V súčasnej dobe sú Maledivy považované za jedno z najkrajších miest, kde sa budete cítiť ako v raji. Avšak zhruba do sto rokov sa toto miesto môže v Indickom oceáne úplne stratiť. Práve oceán má byť záhubou miesta, kam si jazdíme nielen oddýchnuť, ale kde má mnoho ľudí svoj domov.