10 zaujímavých faktov z histórie džínsov

Džínsy – to je možno najviac nosená vec mužov a žien. Modré nohavice zo silnej bavlnenej látky (rifľovina, denim) slúžili pôvodne ako pracovné oblečenie a od 50. rokov 20. storočia, sa stali najobľúbenejším odevom na celom svete. Kedysi sa nazývali tiež „texasky“ – názov odvodený od kovbojov, ktorí ich nosili počas 1. svetovej vojny. Ich názov (blue jeans) pochádza z francúzskeho označenia pre farbivo, ktorými sa farbili (bleu de Genes). 

Ďalšie fakty o rifliach 

Prvé zmienky o tomto výrobku z denimu boli zaznamenané v XVI. Storočí v Británii, v záznamoch prístavných kníh. Dovoz tohto materiálu, z ktorého sa nohavice šili a následne boli navezené do predajní všetkých európskych krajín, bol zahájenv Janove. 

Asi 2,5 miliardy modrých nohavíc vyrobených z džínsoviny boli uvedené na trh po celom svete od začiatku výroby až po súčasnosť. 

Tvorca moderných riflí jeLeviStrauss (1829-1902). Po príchode do Ameriky sa vynasnažil z lacného a odolného materiálu vytvoriť elegantným praktické nohavice. Dnes džínsy prináša do spoločnosti, známej ako LeviStrauss & Co. zisky 7 miliárd dolárov ročne. 

Jeans modely sa vyvíjali v priebehu času, v 40. rokoch rozhodol opustiť od medených nitov. To bolo spojené s bezpečnostnými opatreniami, pretože nit sa můžerozžhavit pri ohni a tak hrozilo poškodenie džínsov. 

Obzvlášť populárne v Spojených štátoch sú nohavice denim používané počas druhej svetovej vojny. Historici majú informácie, že džínsy si mohli kúpiť len tí, ktorí sa priamo podieľali na bojových akciách. 

Indigo, modré farbivo používané na farbenie denimu sa už používalo v dávnych dobách, bolo vyrábané z rovnomennej rastliny. Od konca 19. storočia bolo postupne nahradzované syntetickým a v 30. rokoch 20. storočia rozsiahlejšie pestovanie indiga zaniklo úplne. Pre zafarbenie jedného páru džínsov je ho potrebné len pár gramov. Ročne bolo vyrobených 20 tisíc ton indiga iba za účelom farbenie džínsov. 

Louis Ferro, módny návrhár na konci 60. rokov představilve svoj debutový kolekcii džínsy s kamienkami. Začala nová éra džínsoviny v módnom priemysle, rifle tak získali módne hodnotu. 

V roku 1958 sa džínsová móda rozšírila aj v ZSSR, prvé modely boli pozorované v priebehu festivalu mládeže a študentstva. Oblečenie sa stalo veľmi populárne, takže nový trend sa rýchlo usadil v skriniach sovietskych občanov, najmä mladých ľudí a neskôr aj v ďalších krajinách RVHP. 

Moderné džínsy sú vyrobené zo špeciálneho materiálu, ide o neobvykle prepletené pramene z vonku natreté špeciálnym náterom, ale vnútri sú jasné. Štruktúra tejto látky vytvára akoby schátralé džínsy. 

Najviac spopulárnil džínsy spevák OzzyOsbourne, vytvoril z nichjakýsi kult, ktorý sa dostal do povedomia mladých ľudí, ktorí si rifle nesmierne zamilovali.V dobe hippies boli džínsy zdobené výšivkou, korálky, kamienky, a inými dekoratívne prvky.