Mikiny, odev inšpirovaný mníchmi
O niečo kratšie histórii než svetre majú mikiny. Ich predchodcom sú habity stredovekých mníchov, ktoré dobre poznáme predovšetkým zo stredu a juhu Európy. Vyrábali sa z látky, bývali opatrené kapucňou a na prednej časti nezriedka mali vrecká a zapínanie. Boli neuveriteľne praktické, dalo sa v nich všeličo schovať.
Logo ako znamenie príslušnosti
Avšak trvalo ešte pekne dlho, než sa pretvorili do dnešnej podoby. V nej je prvýkrát môžeme vidieť v 30. rokoch 20. storočia v USA. Benjamin Russel vytvoril mikiny pre tím amrického futbalu – zrodila sa značka Russel Athletic. Mikiny predstavila aj firma Champion ako zimné pracovné oblečenie pre robotníkov. Jej zamestnanci boli pekne v teplúčku a pýšili sa značkou svojho zamestnávateľa. Ostatne toto pretrváva dodnes. Mikiny sú spoločne s tričkami jedným z najčastejšie „ologovaných“ odevov.
Oblečenie pre rebelov a zlodeja
Mikiny si neskôr obľúbia vyznávači hudobného štýlu hip hop. Prednosti mikiny s kapucňou, vďaka ktorej im nie je vidieť do tváre, oceňovali aj zlodeji. Za svoje vzali mikiny tiež robotníci. Majitelia stavebných firiem je často označovali svojimi logy. Podobne riaditelia školy prijali tento odev za svoj. Nosili ho ich študenti a častokrát nechýbala loga školy.
Kúsky pre rebelov
Mikiny môžu mať rôzne nápisy. Preto sa mikina niekedy stáva príkladom mladistvého rebelantstva (hiphoperi a iní hudobníci), alebo znakom príslušnosti k nejakej organizácii alebo komunite (pracovná skupina, škola). Hodí sa von na šport. Je to praktický kúsok odevu, ktorý vyjadruje názor a príslušnosť k nejakej skupine ľudí.
Kam si vziať mikinu:
- Na hiphopový či rockový koncert, na diskotéku
- Na skateboard, našportovanievšeobecne
- Navychádzku,stretnutie s kamarátmi, návštevu krčmičiek a reštaurácií
- Do kina
- Nabežnénosenie do práce, kde sa nevyžaduje dress code (alebo môže dress code tvoriť práve táto mikina)
Kam mikinu rozhodne nebrať:
- Do divadla
- Dolepšiereštaurácie
- Naformálnejšiespoločenské stretnutie
- Na obchodnérokovania