Izbové rastliny s liečivými účinkami. Čo umiestniť do interiéru?

Zatiaľ čo niekto stavia na izbové rastliny len preto, aby sa interiéru vniesla živosť a sviežosť, iní vedia, že izbové rastliny nemajú iba estetickú funkciu. Nachádzajú sa na trhu aj také, ktoré môžu napríklad perfektne prečistiť vzduch, čo vedie k pevnejšiemu zdraviu. Poďme sa však pozrieť na také druhy, ktoré majú až zázračné či liečivé účinky – teda, tvrdí sa to o nich.

Gotu kola

Poznáte rastlinu výraznú svojimi kvetmi, ktoré sa tiež hovorí gotu kola? Jej pôvod je v ďalekej Číne a patrí k najvýznamnejším liečivám na svete. Čínska medicína verí, že nielen jej listy, ale aj výhonky dokážu efektívne doplniť energiu unavenému organizmu, taktiež ho zbavujú stresu a fungujú podobne ako napríklad sedatíva. Dokonca majú aj vynikajúce antibakteriálne účinky a pomáha v liečbe najrôznejších povrchových rán.

Aj keď sa mladé výhonky tiež majú používať pri liečení alebo predchádzaní radu zdravotných problémov, najviac využívané sú listy, z ktorých sa pripravujú napríklad odvary.

Angínovník čínsky

Rastlina, ktorá je hlavne kvôli svojmu menu zamieňaná s rýmovníkom. Je to však úplne iný druh, ktorý, na rozdiel od rýmovníka, vie zatriasť napríklad s angínou, ktorá v mnohých prípadoch prahne po antibiotikách.

Rovnako ako gotu bicykla je aj angínovník ázijského pôvodu. Má nezameniteľné, veľmi výrazné kvety, ktoré sú plné prospešných látok. Je však pravdou, že sa v čínskej medicíne využívajú hlavne čerstvé listy alebo podzemky, z ktorých sa pripravuje odvar.

Rdesno vonné

Náš zoznam liečivých izbových rastlín uzatvorí hrozno vonné, ktoré môžete poznať aj pod názvom „vietnamský koriander”. Ide o korenie alebo aj liečivku, ktorá pochádza z Ázie a do Európy sa dostala pomerne neskoro – až ku koncu minulého storočia, kedy ju k nám priviezli vietnamskí emigranti.

Pýši sa predovšetkým antibakteriálnymi účinkami, tiež protizápalovými účinkami a využíva sa pri kožných problémoch. Okrem iného je pomocníkom aj nášho tráviaceho systému, kedy uľavuje od zápchy alebo nadúvania.