Únava a na čo poukazuje

Aj keď ste sa dobre vyspali, pociťujete únavu? Patríte k ľuďom, ktorí sa cítia unavení takmer neustále, neustále by len pospával a ich energia je na bode mrazu? Nesvádějte do na jesenné pochmúrne počasie, ktoré samozrejme môže byť taky dôvodom, prečo ste takto unavení. Dôvodom neutíchajúci únavy však môže byť napríklad to, že ste chorí. Únava je totiž základným symptómom nejednej choroby. Potýkať sa tak môžete napríklad s ochorením štítnej žľazy alebo s úplne iným, závažnejším ochoreniam.

Únavu by sme nemali podceňovať. Rad ľudí si myslí, že je to len normálny jav, ale naozaj to tak nie je. Únava môže byť symptómom, na ktorý sa bohužiaľ často zabúda alebo ktorý sa zabúda. Je to však prvotný signál ukazujúci na určitú chorobu.

Anémia

Dôvodom neutíchajúci únavy môže byť napríklad choroba zvaná anémie, pri ktorej človek trpí nedostatkom červených krviniek v tele, čo má za následok nedostatočné okysličovanie niektorých častí tela. Keďže časti tela nie sú okysličované, nevydávajú žiadnu energiu, čo napokon spôsobuje únavu.

Celiakia

Únava však môže poukazovať aj na celiakiu. Jedná sa bohužiaľ o celoživotné chorobu, s ktorou sa však človek pomerne hravo naučí žiť. Ide o chorobu, pri ktorej nemôžete jesť lepok. Jedná sa takzvane o neznášanlivosť lepku, teda sa mu po zvyšok svojho života musíte vyhýbať, inak sa u vás rozvinie zápal sliznice čreva. Našťastie dnes je možné objednať a kúpiť si veľa vecí bez lepku, a tak život s touto chorobou nie je skutočne nič hrozné.

Spánková apnoe

Dôvodom neustálej únavy môže byť aj spánková apnoe, čo je bohužiaľ veľmi závažná porucha spánku, pri ktorej dokonca človek prestáva dýchať pri spaní. K tomuto môže dochádzať aj stokrát za noc, aj v noci tak vynaložíte naozaj veľké množstvo energie, a tak sa prebúdzate veľmi unavení.