Spoločenské akcie, topánky a doplňky

Ples vždy berte ako mimoriadnu spoločenskú udalosť a riadne sa na ňu pripravte. Kostým alebo blúzka so sukňou sa rozhodne nehodí. Do vášho šatníka si pre strýčka príhodu zaobstarajte aspoň jedny večerné šaty. Tie by mala každá žena mať vo svojom šatníku. A ak ste naozaj žena každým cólom, jedny šaty nestačí.

Pokiaľ práve do spoločnosti nechodíte až tak často, kúpte si model, čo až tak ľahko nepodlieha posledným módnym trendom. Klasika a nadčasová elegancia v kombinácii so strihom, ktorý vám dobre padne, spoľahlivo zaberie. Prepojte ju s lichotivú farbou, ktorá vám ide k pleti, a vždy zabodujete, či už je vám práve osemnásť alebo osemdesiat.

topánky

Na večerné slávnostné akcie si nikdy neobouváme botyběžně nosené napríklad do zamestnania. Materiály používané na spoločenské šaty sú jemné. Preto by aj topánky mali pôsobiť krehkým a luxusnejším dojmom črievičiek ako pre Popolušku. Na ples sa nosia aj lodičky na vysokom a úzkom podpätku z lakovanej kože, u ktorých si musíte dať pozor na pľuzgiere, bývajú totiž tvrdšie. Perfektné voľbou je aj satén, ktorý je jemný a mäkký.

Špička by mala byť uzavretá a to isté platí aj o päte. Ak sa pozriete predsa len vo črieviciach s otvorenou špičkou a jedná sa o menej formálne príležitosť, voľte do nich špeciálny pančuchy s voľnými prstami. Na pančuchy nezabúdajte nikdy, sú úplnou samozrejmosťou a doraziť bez nich sa naozaj považuje za spoločensky neprípustné.

doplnky

Každá správna dáma si so sebou berie malou kabelku na to naozaj najnutnejšie. V prípade plesu sa nosia elegantné listovú kabelku, ktoré je najlepšie vo farbe šiat. Voľba šperkov závisí na šatách a je to trochu oriešok. Ak je večerná róba sama o sebe už dosť nápadná, šperky vynechajte alebo voľte len decentné náušnice. Naopak jednoduché čierne či inak jednofarebné šaty skvele doplní klasický perlový náhrdelník. Štýl a dĺžku náhrdelníku vždy volíme aj podľa tvaru výstrihu šiat.

Puncom pravej elegancia sú rukavičky, ktoré majú byť tmavé, prípadne zladené s farbou vašej róby. Opäť rozhoduje dĺžka. Ku krátkym šatám sa volí rukavičky v dĺžke k zápästia a k tým dlhým potom vysoké, končiace nad lakťom.