Zázračné vzkriesenie tradičnej značky: Dámy u Worth utratia za šaty aj milión

Tradícia je pojem, na ktorý vsádza mnoho módnych domov. Ovšem rovnaké množstvo módnych domov vzniká, predstavuje svoje kolekcie, dosiahne popularity, slávy, vysokých predajov a následne zaniká. Kolotoč módneho priemyslu je skrátka neúprosný. Šancu majú len tí najdravšie, najagresívnejší, najúspešnejší. Napriek tomu sa nájdu výnimky, ktoré v sebe skĺbia oboje. Tradíciu i modernosť a dravosť.

Oblieka cisárovnej

Niektoré slávne značky s veľkou finančnou stratou zanikli, napríklad v roku 2009 Christian Lacroix. Ovšem iné mali väčšie šťastie a vďaka novým investorom prežili renesanciu. Napríklad nemecká Escada alebo talianska značka Gucci. Neľahký osud má aj módny dom Worth. Samotná jeho história je úzko spätá s dejinami módy, teda prvopočiatky haute couture, vysokého krajčírstva. Zakladateľ Charles Frederick Worth sa v roku 1845 objavuje v Paríži, aby sa tam venoval tvorbe dámskeho oblečenia. Veľmi sa rýchlo sa preslávi. Jeho modely si obliekajú šľachtičnej a pýši sa nimi na plesoch.

Zamestnáva 1200 krajčírok

Jeho nákladné róby si obľúbia rakúska cisárovná Sisi, ale tiež francúzska cisárovná Evženie. Worth sa dokonca stáva dvorným dodávateľom šiat pre Evženie. Zamestnáva na 1200 krajčírok, svoje diela zadovažuje štítky so svojím menom. Prvýkrát v histórii povyšuje krajčírstvo na umenie. Organizuje módne prehliadky, diktuje nové trendy, všetci sa pred ním skláňa. Po Charlesovi Frederickovi preberajú jeho módny dom dedičmi: vnukovia a pravnuci. Darí sa im až do roku 1952, kedy bohužiaľ pôsobenie módneho domu Worth končí. Zdá sa, že už navždy zostane pochovaný.

Zrodenie zdanlivo mŕtve tradície

Lenže v roku 2010 na jeseň ako kreatívny riaditeľ tejto značku predstavuje taliansky návrhár Giovanni Bedin. Postupne zažíva značka renesanciu. Pribúda luxusné konfekcie a aj extravagantné spodnú bielizeň. V podtextu pritom stále zostáva odkaz na prvky 19. storočia. Korzetová silueta zdôrazňujúce ženskosť slávi úspech. Zláka dámy z módnej smotánky aj hollywoodske celebrity, ktoré neváhajú u Worth minúť za kabátik aj šatôčky aj cez milión. Tradícia hlási nové vzkriesenie.