Za migrénu môže menštruácia, pohár červeného i plesňový syr

Skutočnosť, že menštruácia a bolesti hlavy spolu úzko súvisia, odhalil dokonca už grécky lekár Hippokrates niekedy v 5. storočí pr. N. L. Dlhú dobu si lekári dokonca mysleli, že maternica je priamym zdrojom bolesťou. Do istej miery mali pravdu, aj keď mechanizmus vzniku bolestí hlavy z hormonálnych príčin je zložitejšia.

Pupalka pomôže

Za všetko môže pokles hormónu estrogénu počas menštruačného cyklu. Riadiaci systém menštruačného cyklu ovláda v mozgu hypotalamus, ktorý dáva signály vaječníkom a maternici, takže za výkyvy hladín je zodpovedný práve on. Ak žena pozoruje zhodu medzi svojimi bolesťami hlavy a menštruačným cyklom, mala by si poznamenať načasovanie a príznaky a vylúčiť prípadné ďalšie spúšťače záchvatu bolesti (alkohol, hladovanie). Ak bude mať jasno, že za všetkým je naozaj estrogén, existuje dostupná prírodná pomoc v podobe oleja z pupalky dvojročnej.

Liečivé dotyky vlastných prstov

Prechladnutie alebo tiež infekcie spôsobí, že dôjde k zápalu dutín. Opuch zapálené sliznice spôsobuje tlak na nervy a jeho dôsledkom je bolesť, šíriace sa z nosných dutín do celej tváre. Zapálené dutiny tiež znemožňujú odtok hlienov a výsledkom je nepríjemná pulzujúce bolesť. Môžeme sa pokúsiť sami zmierniť svoje bolesti. Jednoduchým akupresúrnymi cvičením, kedy špičky svojich ukazovákov pritlačíme vedľa nosa na lícne kosti. Dotýkame sa v línii očných bábik, stisk vykonávame po dobu jednej minúty a trikrát ho opakujeme.

Pozor na alkohol

Zásada jesť niekoľkokrát denne menšie porcie funguje okrem chudnutia aj ako prevencia bolestí hlavy. Vynechanie jedla a následné hladovania totiž prináša aj pokles hladiny cukru v krvi. Mozog tak nemá čo spaľovať a bráni sa formou bolesti. Čo ešte spôsobí bolesť? Ako pivo, tak aj víno obsahuje látky tyramín a fenyletylamín, ktoré u citlivých ľudí môžu privodiť bolesť. Práve tyramín je štartovacím mechanizmom migrény a okrem piva a najmä červeného vína ho nájdeme napríklad vo zrelých plesňových syroch.