Trable s bielou obuvou

Trendy sa neustále menia, ale v oblasti obuvi je už roky jedna stálica. Biele tenisky sú neoddeliteľnou súčasťou pánskej aj dámskej obuvi, výborne sa kombinujú a nehrozí, že by v budúcej sezóne neboli v kurze. Ale údržba.

Lapač nečistôt

Plátenné tenisky sú trendom už mnoho rokov a len málokto ich nemá vo svojom botníku. Je to skvelá voľba na výlety, pochôdzky po meste, ľahko sa kombinuje so športovým, ležérnym aj spoločenským štýlom. Problémom je materiál. To, čo svetelné vlákna nasajú, takmer nepustia von. Šetrným zaobchádzaním sa nečistôt nezbavíte a drsnejšie metódy môžu narušiť štruktúru materiálu a premeniť nadčasovú obuv na záhradnú drvinu. A to nechcete pri cenách, ktoré neklesajú ani pod tisíc korún za plátené topánky.

Pračka

Ak chcete proces urýchliť, vložte každý kúsok zvlášť do pracieho vrecka, vyberte šnúrky a pridajte pár kusov bielizne podobného odtieňa, aby sa topánky netreli o bubon. Nastavte nízky program a použite tekutý gél bez zmäkčovadla alebo parfumu.

Ručná výroba

Oveľa lepšou a šetrnejšou možnosťou je umývanie rúk. Môžete si vyrobiť mydlovú emulziu alebo použiť zmes jedlej sódy a peroxidu vodíka. Keď dosiahnete krémovú konzistenciu, naneste ju štetcom na znečistené miesta a nechajte ju preniknúť hlboko do tkaniny. Potom opláchnite studenou vodou a nechajte uschnúť.

Neistý výsledok

Bohužiaľ, v prípade kožených topánok to nie je také jednoduché a zoznam možností, ako sa zbaviť škvŕn, je žalostne krátky. Ideálne je zabrániť vzniku škvŕn. Každému je však jasné, že to nie je možné.

Nemôžete ich dať do práčky, to by bol koniec. Nepomohli by ani vyššie uvedené triky, ktoré sa dajú použiť na ľan. Účinná je len prevencia a pravidelná impregnácia. To nielen chráni pred vodou, ale vytvára aj špeciálnu vrstvu, ktorá zabraňuje odreninám, poškriabaniu a v neposlednom rade aj usadzovaniu nečistôt. Ak sa tak už stalo, namočte zubnú kefku s mäkkými štetinami do mydla bez parfumov a farbív a jemne ju odstráňte. Výsledok však pravdepodobne nebude stopercentný.