Stále zelené neopadavé popínavky: aké si zaobstaráte vy?

Chcete si balkón či záhradu spestriť popínavkami, ale máte svoje požiadavky? Chcete, aby vydržali stále zelené, tešili vás kvety a na zimu ste po nich nemuseli upratovať? Máme pre vás hneď 5 tipov! Pre každú izbovú rastlinu si môžete zavítať do hobbymarketov, prípadne využite situáciu, kedy bude susedka rozmnožovať práve niektorý z nižšie uvedených druhov.

Zimolez henryov

Ovíjavá liana, ktorá vám spestrí záhradu svojimi šarlátovo červenými kvetmi hlavne v júni a júli.

Zimolez dlhodobo neprospieva na priamom slnku, a preto je pre neho ideálnym miestom polotieň až tieň. Pokiaľ na tomto mieste máte plot alebo pergolu, ozdobte ju zimolezom. Ten je však mrazuvzdorný iba čiastočne, a tak musíte počítať s tým, že vám v zime pár lístkov odhodí.

Brečtan popínavý

Brečtan je medzi popínavými rastlinami asi najznámejší. Má množstvo druhov, ale len niektoré neopadávajú. K tým našťastie patrí práve ten popínavý.

Rovnako ako zimolez nemá rád priame slnko, preto ho umiestnite radšej do polotieňa až tieňa.

V horúcich letných dňoch vám brečtan poskytne izoláciu domu av tých daždivých bude slúžiť ako ochrana pred nasiaknutím múru.

Baklažán jazmínový

Je stálozelený ker, ktorý veľmi rýchlo rastie. V zime by vám vonku neprežil, a preto ho zasaďte do kvetináča.

V lete bude záhradu zdobiť kvetmi, ktoré svojou farbou aj tvarom čiastočne pripomínajú jazmín.

Mučenka modrá

Ideálna popínavka pre začiatočníkov, pretože je zo všetkých druhov mučeniek najmenej náročná. Hovorí sa, že mráz mučenku nespáli. Hodí sa ako izbová rastlina aj ako vonkajšia okrasná drevina.

Darí sa jej na rebríku či treláži, po ktorých sa môže pnúť a zahlcovať vás svojimi kvetmi.

Bršlen fortuneov

Tento druh brslenu dosahuje výšku až 2,5 ma tvorí bohatý krovinatý porast. Nečakajte však veľké kvetenstvo. Na jar síce obrašia kvety, tie sú ale takmer neviditeľné.