Správate andulku? A viete o nej všetko?

Chov vtáctva sa stáva stále viac obľúbeným koníčkom. Ľudia sa skrátka vracajú k svojim koreňom ak tomu, čo bolo obľúbené a populárne kedysi. Taký chov vtáctva sa radí k vôbec najstarším koníčkom na svete, ľudia mu opäť po rokoch dochádza na chuť. Zatiaľ čo v minulosti sa správali hlavne holuby, ktorým sa stĺkli menšie holubníky, dnes sa dáva prednosť exotickým papagájom.

Pod slovom „papagáj“ si človek najskôr vybaví veľkého farebného papagája, ktorého vídáva vo filmoch alebo v zoologických záhradách. Treba si však uvedomiť, že správať papagája Ara alebo podobne veľkého okrídleného vtáka je nadmieru náročné a nákladné. Radšej sa zamerajte na menšie a menej náročné papagáje, ak ich teda chcete správať.

K odporúčaným papagájom patrí klasická šedá korela so žltým chocholom alebo tiež papagáj vlnkovaný, ktorého môžete poznať aj pod označením andulka.

Správame andulky

Práve andulky sa radia k najčastejšie chovaným papagájom u nás. Jedná sa o spoločenské, farebné a nenáročné vtáky, možno preto sú tak atraktívne. Ľudia ich chovajú hlavne pre ich inteligenciu. Sú schopné sa naučiť hovoriť. Aj keď je pravdou, že nie všetky andulky to majú v krvi. Zatiaľ čo niektoré sa naučia hovoriť po dvoch týždňoch, iné sa to učia celý život, a napriek tomu sa to nenaučia.

O andulkách sa vie, že ich možno ľahko skrotiť a že sú veľmi otužilé. Dôvodom je ich pôvod. Pochádza z ďalekej Austrálie, ktorá je známa tým, že tu značne kolíšu teploty. Kolísajúce teploty majú naozaj veľký vplyv na ich otužilosť.

Čo andulky vyžadujú

Ako sme spomínali, jedná sa o nenáročné papagáje, ktorí k svojmu spokojnému životu potrebujú len vhodné krmivo a každý deň menenú vodu. Odporúčame andulky ubytovať vo vtáčích klietkach alebo vo vonkajších voliérach, ktoré si postavíte zo stavebnice Aluhobby. Je naozaj veľká zábava dávať dohromady hliníkové profily a ďalšie súčiastky podľa jednoduchého návodu. Vrátite sa opäť do detstva!